مدیریت راهبردی کسب و کار DBA

توضیحات دوره

مدیریت راهبردی کسب و کار DBA :

کلمه DBA مخفف عبارت Doctor of Business Administration می‌باشد. این دوره برای ارتقاء مدیران حرفه‌اي و آینده‌نگر و باهدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب‌وکار برگزار می‌گردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیری‌های راهبردی و همچنين حل مسائل واقعي محيط كار مؤثر باشند. دوره DBA در کشورهای توسعه‌یافته دوره‌ای شناخته‌شده و بسیار پرطرفدار و ازجمله رشته‌های پرهزینه برای مدیران به شمار می‌رود.

دوره مدیریت راهیردی کسب‌وکار DBA مدیریت در فرآیند توسعه اقتصادی کشورها و گسترش کسب‌وکارها یکی از اهرم‌های قوی و محرک‌های اصلی محسوب می‌شود. پیچیدگی عصر حاضر و مدیریت این پیچیدگی‌ها می‌طلبد که مدیران ارشد دائم خود را به‌روز نمایند و به‌منظور سازگاری ثمربخش و رقابت‌پذیری در بازار می‌بایست علاوه بر تجارب مدیریتی به دانش کاربردی و مهارتی در حوزه مدیریت نیز مجهز شوند.

مدیران و صاحبان کسب‌وکارها برای گسترش کسب‌وکار خود و افراد شاغل در پست‌های مدیریتی که به دنبال راهی برای رسیدن به سطوح بالاتر در مسیر شغلی خود هستند برای کسب دانش مدیریت و بروز کردن آموخته‌هایشان نیاز دارند در دوره‌های DBA و MBA ادامه تحصیل نمایند. به‌ویژه فارغ‌التحصیلان رشته‌های فنی و مهندسی که اقدام به راه‌اندازی کسب‌وکار نموده‌اند و یا به‌واسطه موقعیت شغلی صاحب پست‌های مدیریتی شده و با مسائل اجرایی درگیر می‌باشند. ضمن دانش فنی حوزه تخصصی خود‌ برای گسترش کسب‌وکار و ارتقاء مدیریتی نیازمند دانش حرفه‌ای مدیریت می‌باشند.

مزایای دوره DBA:

دستاوردهای دانش‌پذیران در دوره‌ی DBA بسیار زیاد است. رهبری علمی و نظام‌مند بر یک سازمان و استفاده حداکثری از منابع سازمان تنها با استفاده از علم مدیریت ممکن می‌شود. رهبری بر سازمان و نیروی انسانی آن ازجمله مباحث اصلی در دوره‌ی DBA است و به مدیران این امکان را می‌دهد که با استفاده از جدیدترین روش‌های علمی به رهبری سازمان بپردازند. همچنین برنامه‌ریزی بلندمدت برای کسب‌‌وکار و انجام یک فعالیت خلاق و نوین بدون داشتن دید درست نسبت به آینده کسب‌وکار ممکن نیست. مهارت آینده‌پژوهی به دانش پذیران این امکان را می‌دهد که برنامه‌ای جامع تدارک ببینند که در صورت رخ داد هرکدام از سناریو‌ها بتوانند بهترین وضعیت را به سازمان بدهند.

تفاوت دوره DBA با دوره PhD:

ازنظر سطح علمی و ارزش تحصیلی دوره DBA همان ارزش دوره PhD را دارد. دوره DBA مسئله محور است مباحث مطرح در کلاس‌ها بر اساس مسائل و مشکلات مدیران اجرایی کسب‌وکارها است بنابراین دانشجویان باتجربه خود و اساتید بادانش نظری خود در تعامل باهم، کلاس‌های زنده و شادابی ایجاد می‌نمایند که نتیجه آن رشد و بالندگی است. انتخاب اساتید واجد شرایط برای دوره DBA با دوره‌های رسمی متفاوت است.

اساتیدی در این دوره‌ها موفق‌اند که در کنار توان علمی بالا ، سابقه اجرایی درخشانی نیز داشته باشند. اساتید با سطح علمی بالا ولی بدون تجربه کار اجرایی در این‌گونه کلاس‌ها مفید نخواهند بود. 

دوره مدیریت راهبردی کسب و کار DBA به‌صورت case study و پروژه محور برگزار می‌شود. 

با توجه به تفاوت شیوه گزینش دوره DBA با PhD مدیران ارشد و اجرایی در ادامه تحصیل شانس کمی در گزینش دوره‌های PhD دارند لذا داوطلبین دوره DBA اغلب مدیران ارشد و اجرایی شاغل در کسب‌وکارهای مختلف هستند. به‌عبارت‌دیگر اول کار بعد تحصیل، حال‌آنکه در دوره‌های رسمی اولویت با تحصیل است.

اگر بخواهیم در یک جمله تفاوت بین دوره PhD و دوره DBA را خلاصه کنیم، دوره PhD مبتنی بر آموزش رسمی (Education) که موضوع محور است، حال‌آنکه دوره DBA مبتنی بر آموزش‌های غیررسمی (Training) که مسئله محور است می‌باشد.

تفاوت DBA و MBA:

در نظر بسیاری از افراد تفاوت خاصی بین دوره DBA و MBA نیست و بسیاری از افراد و سازمان‌ها این دو گواهی را یکی می‌دانند اما باید توجه داشته باشیم که تفاوت‌های محتوایی زیادی بین این دو دوره وجود دارد. در دوره MBA با استفاده از متدها و روش‌های تثبیت‌شده و موفق مدیریتی، روش‌های و ابزارهایی برای رفع مشکلات سازمان در اختیار مدیران و کارآفرینان قرار می‌گیرد.

هدف دوره MBA تربیت مدیرانی ماهر است که می‌توانند متدها و ابزارهای مدیریتی را به‌خوبی در راستای منافع و اهداف سازمان خود به‌کارگیرند. مدیرانی که از MBA بهره می‌برند از روش‌ها و تجربیات موفق دیگر سازمان‌ها نهایت استفاده را می‌برند و مهارت عملی خود را در مدیریت توسعه می‌دهند. درواقع دوره MBA یک دوره عمومی مدیریتی باهدف ارتقای مهارت است.

حال‌آنکه در دوره DBA عمده تمرکز و توجه بر روی تربیت مدیرانی است که بتوانند تئوری‌های روز مدیریتی را مطالعه و بررسی نموده سپس این تئوری‌ها و نظریه‌ها را تحلیل نموده و  آن‌ را شرح و بسط داده، تا آن‌ها را با شرایط کسب‌و‌کار خود وفق دهند و سپس ابعاد جدیدی را به این نظریه‌ها و رویکردهای مدیریتی اضافه کنند.

 هدف دوره DBA تربیت پژوهشگرانی است که به‌واسطه تجربیات ارزشمند مدیریتی که دارند و با تکیه به اندوخته‌های عملی و دیده‌های خود از فضای کسب‌وکار و مدیریت سازمان‌ها، به‌خوبی با نیازها و نواقص نظریه‌های مدیریتی آشنایی دارند. آن‌ها با تکیه به این دانش و دید مدیریتی که دارند سعی می‌کنند نظریه‌ها و روش‌های جدید مدیریتی را بهبود و توسعه دهند. کاربرد اصلی DBA نیز پیاده‌سازی و مناسب‌سازی نظریه‌های علمی مدیریت برای استفاده در فضای واقعی کسب‌وکار است. درواقع دوره DBA یک دوره تخصصی و پژوهشی باهدف ارتقای مهارت تحقیق و پژوهش مدیران است.


سرفصل های دوره مدیریت راهبردی کسب و کار DBA:

ردیف
نام درس
ساعت
1
تصمیم گیری برای مدیران
20
2
خلاقیت، نوآوری و کارآفرینی
20
3
آینده پژوهی در کسب و کار
16
4
مزیت رقابتی درکسب وکارهای امروزی
16
5
تدوین مدل های کسب وکار
24
6
مدیریت منابع انسانی پیشرفته
16
7
روان شناسی ارتباط
20
8
مدیریت مالی پیشرفته
40
9
مدیریت استراتژیک پیشرفته
24
10
دانش و مهارت های کار تیمی
16
11
مدیریت دانش
20
12
روشهای حل مسئله
16
13
مدیریت زنجیره تامین
24
14
حقوق تجارت بین الملل
20
15
مدیریت تکنولوژی و نوآوری
20
16
مدیریت سيستم هاي اطلاعاتي پيشرفته
20
17
مدیریت سرمایه گذاری و بورس
20
18
تفکر سیستمی و سیستم های پویا
20
19
مدیریت کسب  و کار الکترونیکی
20
20
مدیریت پروژه
20
جمع کل
400

دوره های مرتبط