مدیریت راهبردی کسب و کار DBA

مدیریت راهبردی کسب و کار DBA :

کلمه DBA مخفف عبارت Doctor of Business Administration می‌باشد. این دوره برای ارتقاء مدیران حرفه‌اي و آینده‌نگر و باهدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب‌وکار برگزار می‌گردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیری‌های راهبردی و همچنين حل مسائل واقعي محيط كار مؤثر باشند. دوره DBA در کشورهای توسعه‌یافته دوره‌ای شناخته‌شده و بسیار پرطرفدار و ازجمله رشته‌های پرهزینه برای مدیران به شمار می‌رود.

دوره مدیریت راهبردی کسب‌وکار DBA ، مدیریت در فرآیند توسعه اقتصادی کشورها و گسترش کسب‌وکارها یکی از اهرم‌های قوی و محرک‌های اصلی محسوب می‌شود.

 این دوره  برای کسانی طراحی شده است که خواستار پیشرفت و ترقی در شغل خود به صورت حرفه‌ای و از طریق کسب دانش و بینش عمیق در مورد حوزه کاری خود هستند.

 شرکت در دوره‌های DBA از مدیران افرادی متخصص و کارآمد خواهد ساخت که با تکیه بر تجربه‌ی کاری خویش و دانش و راهکارهای کسب‌شده در این دوره قادر خواهند بود فعالیت حرفه‌ای خود را به مراحل بالاتر ارتقا دهند.

 پیچیدگی عصر حاضر و مدیریت این پیچیدگی‌ها می‌طلبد که مدیران ارشد دائم خود را به‌روز نمایند و به‌منظور سازگاری ثمربخش و رقابت‌پذیری در بازار می‌بایست علاوه بر تجارب مدیریتی به دانش کاربردی و مهارتی در حوزه مدیریت نیز مجهز شوند.

مدیران و صاحبان کسب‌وکارها برای گسترش کسب‌وکار خود و افراد شاغل در پست‌های مدیریتی که به دنبال راهی برای رسیدن به سطوح بالاتر در مسیر شغلی خود هستند برای کسب دانش مدیریت و بروز کردن آموخته‌هایشان نیاز دارند در دوره‌ مدیریت راهبردی کسب و کار  DBA  ادامه تحصیل نمایند.

دستاوردهای دانش‌پذیران در دوره‌ی DBA بسیار زیاد است. رهبری علمی و نظام‌مند بر یک سازمان و استفاده حداکثری از منابع سازمان تنها با استفاده از علم مدیریت ممکن می‌شود. 

رهبری بر سازمان و نیروی انسانی آن ازجمله مباحث اصلی در دوره‌ی DBA است و به مدیران این امکان را می‌دهد که با استفاده از جدیدترین روش‌های علمی به رهبری سازمان بپردازند، همچنین برنامه‌ریزی بلندمدت برای کسب‌‌وکار و انجام یک فعالیت خلاق و نوین بدون داشتن دید درست نسبت به آینده کسب‌وکار ممکن نیست ، مهارت آینده‌پژوهی به دانش پذیران این امکان را می‌دهد که برنامه‌ای جامع تدارک ببینند که در صورت رخ داد هرکدام از سناریو‌ها بتوانند بهترین وضعیت را به سازمان بدهند.

   مزایای دوره  DBA:

   ارتقاء توانایی راهبری سازمان و منابع انسانی بجای مدیریت آنها

   ارتقاء توانایی مدیریت استراتژیک از تدوین تا اجرا 

   ارتقاء مهارت تدوین، اجرا و کنترل استراتژی های مالی

   کسب مهارت های تصمیم گیری و تصمیم سازی در سطوح پیشرفته

   ارتقاء مهارت تفکر استراتژیک و مهارت های ادراکی و تحلیلی در کسب و کار

   ارتقاء مهارت های روش تحقیق و آینده پژوهی

   تفاوت دوره DBA با دوره PHD:

ازنظر سطح علمی و ارزش تحصیلی دوره DBA همان ارزش دوره PhD را دارد ، دوره DBA مسئله محور است و مباحث مطرح در کلاس‌ها بر اساس مسائل و مشکلات مدیران اجرایی کسب‌وکارهاست بنابراین دانشجویان باتجربه خود و اساتید بادانش نظری خود در تعامل باهم، کلاس‌های زنده و شادابی ایجاد می‌نمایند که نتیجه آن رشد و بالندگی است. انتخاب اساتید واجد شرایط برای دوره DBA با دوره‌های رسمی متفاوت است.

اساتیدی در این دوره‌ها موفق‌اند که در کنار توان علمی بالا ، سابقه اجرایی درخشانی نیز داشته باشند. اساتید با سطح علمی بالا ولی بدون تجربه کار اجرایی در این‌گونه کلاس‌ها مفید نخواهند بود. 

با توجه به تفاوت شیوه گزینش دوره DBA با PhD مدیران ارشد و اجرایی در ادامه تحصیل شانس کمی در گزینش دوره‌های PhD دارند لذا داوطلبین دوره DBA اغلب مدیران ارشد و اجرایی شاغل در کسب‌وکارهای مختلف هستند. به‌عبارت‌ دیگر اول کار بعد تحصیل، حال‌آنکه در دوره‌های رسمی اولویت با تحصیل است.

اگر بخواهیم در یک جمله تفاوت بین دوره PhD و دوره DBA را خلاصه کنیم، دوره DBA کاربردی است درحالی‌که PhD نظریه محور است. هدف دوره DBA پرورش مدیر است و هدف دوره‌های PhD پرورش استاد. برای به پایان رساندن دوره DBA مدت زمان کمتری لازم است و در نهایت اینکه در دوره DBA کار مدیریتی همزمان با تحصیل تشویق می‌شود ولی در PhD انتظار این است که دانشجو به صورت تمام وقت به مطالعه و تحقیق بپردازد.

   تفاوت DBA و MBA:

هدف دوره MBA تربیت مدیرانی ماهر است که می‌توانند متدها و ابزارهای مدیریتی را به‌خوبی در راستای منافع و اهداف سازمان خود به‌کارگیرند. مدیرانی که از MBA بهره می‌برند از روش‌ها و تجربیات موفق دیگر سازمان‌ها نهایت استفاده را می‌برند و مهارت عملی خود را در مدیریت توسعه می‌دهند. درواقع دوره MBA یک دوره عمومی مدیریتی باهدف ارتقای مهارت است.

حال‌آنکه در دوره DBA عمده تمرکز و توجه بر روی تربیت مدیرانی است که بتوانند تئوری‌های روز مدیریتی را مطالعه و بررسی نموده سپس این تئوری‌ها و نظریه‌ها را تحلیل نموده و  آن‌ را شرح و بسط داده، تا آن‌ها را با شرایط کسب‌و‌کار خود وفق دهند و سپس ابعاد جدیدی را به این نظریه‌ها و رویکردهای مدیریتی اضافه کنند.

از این رو ، موسسه آموزش عالی آرمان در جهت گسترش آموزش های مدیریتی ، اقدام به برگزاری دوره DBA به دو شیوه حضوری و غیرحضوری به شرح ذیل نموده است:

در دوره حضوری DBA، دانشجویان در روزهای پایانی هفته یا در عصر روزهای کاری، در کلاس‌های خود شرکت می‌کنند. چنین دوره‌ ای به مدت یکسال به طول می انجامد.

دوره‌ غیرحضوری  DBA، به‌طور خاص برای مدیرانی در نظر گرفته‌ شده است که  بعلت مشغله کاری و یا دوری مسافت  نمی‌توانند بصورت حضوری در کلاسها شرکت نموده و یا نمی توانند مدت زمان طولانی را صرف یادگیری و آموزش نمایند.

به شرکت کنندگان در دوره غیرحضوری DBA یک کیف مدیریتی که شامل تعدادی از کتب ،جزوات و همچنین فایلهای مالتی مدیای آموزش مدیریت می باشد توسط پست جمهوری اسلامی ایران ارسال می گردد که پس از مطالعه آن داوطلب می تواند درخواست شرکت در آزمون پایان دوره DBA را از طریق پرتال دانشجویی خود اعلام نماید و پس از شرکت در آزمون پایان دوره ، مدرک صادر و برای شرکت کننده ارسال می گردد.

     دوره غیرحضوری DBA به دلیل کوتاه بودن دوره و همچنین پایین بودن هزینه آن ، به‌طور خاص مورد استقبال مدیران قرار می‌گیرد.

   خاطرنشان می شود در انتهای دوره مدرک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری  که جز معتبرترین گواهینامه آموزشی در سطح کشور است با امکان تایید و ترجمه  قوه قضائیه و وزارت امور خارجه ویژه متقاضیان مهاجرت اعطا می گردد.  • مدیریت بازاریابی
  • برنامه ریزی استراتژیک داخل سازمان
  • مدیریت پروژه
  • مدیریت تحول در سازمان
  • مدیریت منابع انسانی و برنامه ریزی سازمان

دوره های مرتبط