دوره تدوین و ساخت تیزر

 

دوره تدوین و ساخت تیزر‌های تبلیغاتی


تأثیر تبلیغات در زندگی امروزه بشر

همان‌طور که می‌بینید انسان‌ها در این دوره زیر بمباران شدید تبلیغاتی هستند. امروزه یک فرد به‌طور متوسط تا سن 65 سالگی حدود 2 میلیون آگهی تبلیغاتی و صنعتی می‌بیند البته این آمار به‌جز روزنامه‌ها، مجلات ،رادیو و دیوار‌های شهر است.

اگر آگهی تلویزیونی و تیزر‌های تبلیغاتی به‌طور مشخص به ما بگوید از چه کالایی استفاده کنیم، چه لباسی بپوشیم، کدام فیلم سینمایی را ببینیم، چه غذایی بخوریم، چه موزیکی را گوش کنیم، به تماشای کدام تئاتر برویم و غیره. پس پی می‌بریم که آگهی تلویزیونی و تیزر‌های تبلیغاتی نه‌تنها نحوه استفاده ما را از این رسانه‌های ارتباطی تحت کنترل دارد بلکه بر نحوه حیات، منشور رفتار و جهان‌بینی ما نیز تأثیر می‌گذارند.

تیزر‌های تبلیغاتی و صنعتی منحصر به تلویزیون نمی‌شود بلکه رسانه‌های دیگر را نیز دربر می‌گیرند. رادیو، روزنامه، مجله، تبلیغات شهری، اینترنت و غیره ازجمله رسانه‌های مهم تبلیغاتی محسوب می‌شوند اما باوجوداین ضرورت و اهمیت متأسفانه ساخت آگهی بازرگانی و تیزر‌های تبلیغاتی و صنعتی در کشور ما چندان‌که باید از منظر علم حرفه‌ای سینما، دقت بازاریابی و زیبایی‌شناختی موردبررسی قرار نگرفته است و ساخت تیزر تبلیغاتی و صنعتی آن‌چنان ساده انگاشته شده که هرکسی به خود اجازه طراحی، تهیه و ساخت تیزر‌های تبلیغاتی و صنعتی را می‌دهد بدون اینکه کوچک‌ترین تخصصی در حوزه ساخت تیزر‌های تبلیغاتی داشته باشد.

تصور اینکه ساخت تیزر صنعتی نظیر ساخت یک فیلم کوتاه است تصوری نادرست است. در سال‌های اخیر به‌ویژه با گسترش یافتن تبلیغات تلویزیونی شرکت‌های زیادی موضوع فعالیت خود را ساخت تیزر تبلیغاتی قرار داده‌اند به‌گونه‌ای که شمار آن‌ها فقط در تهران به بیش از 860 شرکت تبلیغاتی می‌رسد.

تدوین فیلم


تدوین فیلم (Film editing) یکی از مراحل آخر فیلم‌سازی است که در پس‌تولید فیلم انجام می‌شود و طی آن از انتخاب و پیوند نماهای موجود در فیلم خام (footage) و تبدیل آن‌ها به سکانس برای رسیدن به فیلم نهایی بهره گرفته می‌شود. در دنیای فیلم (تدوین) همان نقش ذهن را در واقعیت به عهده دارد. بدین معنی که آنچه پنهان است، آشکار می‌کند و آنچه آشکار است اما نیازی به دیدن آن نیست، پنهان. یعنی انتخابِ بهترین تصویر برای دیدن.

این مرحله شامل گزینش نماها و اندازه آن‌ها، ردیف کردن نماها، صحنه‌ها و سکانس‌ها پشت سر هم، مخلوط کردن تمام صداها و تعیین میزان بلندی آن‌ها و درنهایت در هم آمیختن و همگان کردن صدای نهایی با تصویر است. این کارها به‌وسیله استفاده از فیلم‌نامه دکوپاژ شده، قوانین و اصول فیلم‌سازی و ذوق هنری و خلاقیت تدوینگر انجام می‌شود. اگرچه به این مرحله مونتاژ و edit هم گفته می‌شود اما تدوین وجه هنری این مرحله است و مونتاژ و ادیت بیشتر به معنی استفاده از ابزار است.

سینما و تکنیک تدوین

سینما هنری است بی‌بدیل که تمامی هنرهای پیشین بشر را در دل خود جای‌داده است با پیدایش سینما و محبوبیت آن در میان مردم باعث شده این هنر به یکی از فراگیرترین و قدرتمند‌ترین رسانه‌ها تبدیل شود که علاوه بر انتقال محتوا تأثیرات متفاوتی روی مخاطب خود داشته باشد. به‌جرئت می‌توان گفت که سینما هنری است آمیخته با تکنیک که نقش تکنیک چنان در آن پررنگ است که عملاً بدون وجود آن سینما نمی‌توانست به رشد و شکوفایی امروز خود برسد. تکنیک‌های که هرکدام به‌خودی‌خود به هنری جدید تبدیل‌شده است. یکی از این تکنیک‌ها (هنر تدوین) است. تدوین یکی از مراحل تولید یک فیلم سینمایی و یا هر اثر تصویری است که پس از پایان مرحله‌ی تصویربرداری توسط تدوینگر ویرایش شده و محصول نهایی شکل می‌گیرد.

درگذشته‌های نه‌چندان دور تدوین یکی از مراحل مهم و بسیار پیچیده بود که همواره به ابزارهای خاص جهت تولید فیلم نیاز داشت. تدوین در زمان سینمای آنالوگ به‌صورت خطی انجام می‌شد اما با ظهور علوم دیجیتال در دنیای سینما و تلویزیون (هنر تدوین) پیشرفت کرد و ابزارها در دسترس عموم قرار گرفت به شکلی که یک تدوینگر تنها با داشتن یک سیستم کامپیوتری می‌توانست آثار بسیار زیبا و چشم‌نواز را تولید نماید.

دوره تدوین در موسسه آرمان

در دپارتمان تدوین موسسه آموزش عالی آرمان، تلاش بر این است تا با برگزاری دوره‌های جامع مربوط به تکنیک‌های مختلف سینمایی و مخصوصاً تدوین، هنر جویان بتوانند در پایان دوره، مهارت‌های لازم را جهت ورود به بازار کار کسب و آثار تصویری مختلف را تولید کنند. در این دوره علاوه بر برگزاری دروس تئوری و اصول هنری، دروس عملی با معتبرترین نرم‌افزار ویرایش فیلم (Film editing)، جلوه‌های ویژه سینمای (VFX-CGI) و نرم‌افزار‌های سه‌بعدی برگزار خواهد شد.

نرم‌افزارهای ویرایش فیلم Edius و Adobe Premiere که از معتبرترین نرم‌افزارهای ویرایش فیلم در دنیا به‌حساب می‌آیند و امکانات بسیار زیادی برای خلق یک اثر تصویری با تمام معیارهای استاندارد را دارا می‌باشند. نرم‌افزار جلوه‌های تصویری Adobe After Effects که محبوب‌ترین نرم‌افزار در میان ویدیو گرافیست‌ و طراحان جلوه‌های ویژه در دنیا است. این نرم‌افزار با انعطاف‌پذیری بسیار بالا و امکانات فراوان می‌تواند ابزاری مناسب برای خلق جلوه‌های تصویری در فیلم‌ها، تیزر‌های تبلیغاتی، موزیک ویدیو‌ها و آثار تصویری مختلف باشد.

دوره تدوین و ساخت تیزرهای تبلیغاتی یکی از دوره‌های جدید دپارتمان سینمای دیجیتال مجتمع آموزش عالی آرمان است که به شما کمک می‌کند تا به‌صورت حرفه‌ای وارد بازار کار تدوین و فیلم‌سازی شده و شمارا با جدیدترین و کاربردی‌ترین نرم‌افزارهای روز دنیا و مورداستفاده دفاتر فیلم‌سازی و تبلیغاتی آشنا می‌کند.

پس از گذراندن این دوره توانایی تدوین فیلم، ساخت وله، جلوه‌های ویژه و درنهایت توانایی ساخت تیزرهای تبلیغاتی را خواهید آموخت. دوره جامع تدوین و ساخت تیزرهای تبلیغاتی در مجتمع آموزش عالی آرمان طی دو ترم سه‌ماهه (۶ ماه) آموزش داده می‌شود و با کلیات اصول هنری تدوین و همچنین نرم‌افزارهای موردنیاز این حرفه آشنا می‌شوید. ضمناً خاطر‌نشان می‌شود با عنایت به مجوزات اخذشده از دفتر آموزش‌های آزاد وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در انتهای دوره، تدوین و ساخت تیزر و همچنین سایر دوره ها ازجمله   دوره جامع عکاسی،دوره عکاسی پرتره، عکاسی صنعتی و دوره عکاسی کوتاه مدت  به شرکت‌کنندگان گواهینامه مورد تائید و ممهور به مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری باقابلیت ترجمه و تائید قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران که خود به‌منزله دانش و مهارت بالای افراد در این حوزه ها است اعطاء می‌گردد. 


ردیف
نام درس
تعداد ساعت
1
اصول هنری تدوین
20
2
کاربرد فتوشاپ در تدوین
10
3
Eduis & Primere
30
4
After Effect
40
5
Cinama 4D
40
6
کروماکی
10
مجموع تعداد ساعت
150
  • اصول هنری تدوین
  • کاربرد فتوشاپ در تدوین
  • Eduis & Premiere
  • AfterEffect
  • Cinama4D
  • کروماکی

دوره های مرتبط