مدیریت کسب و کار MBA

مدیریت کسب و کار MBA

MBA حروف اول Master of Business Administration، به معنی مدیریت کسب‌وکار می‌باشد، دوره مدیریت کسب و کار MBA جهت ارتقاء مدیران حرفه‌اي و آینده‌نگر و باهدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب‌وکار برگزار می‌گردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیری‌های راهبردی و همچنين حل مسائل واقعي محيط كار مؤثر باشند.

دوره مدیریت کسب و کار MBA در کشورهای توسعه‌یافته دوره‌ای شناخته‌شده و بسیار پرطرفدار و ازجمله رشته‌های پرهزینه برای مدیران به شمار می‌رود.

دوره مدیریت کسب و کار MBA به‌طور خاص برای کسانی در نظر گرفته‌شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند اما در زمینه‌های دیگر تحصیل‌کرده‌اند. به همین علت عموم مخاطبان دوره MBA تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارت‌های مدیریتی خود این رشته را به‌صورت دانشگاهی یا در قالب دوره MBA یک ساله آزاد دنبال می‌کنند.

شروع رشته‌ی MBA در قرن نوزدهم بود زمانی که کارخانه‌ها در پی نیروهای متخصصی بودند که دانش مدیریت را به شکل علمی و اجرایی بدانند. مدرسه کسب‌وکار تاک در سال 1900 میلادی مدرک کارشناسی ارشد در تجارت را اعطاء کرد. عنوانی که پدر رشته‌ی MBA کنونی است.

دانشگاه هاروارد اولین دوره MBA خود را در سال ۱۹۰۸ برگزار کرد. بعدازآن تا حدود یک دهه استقبال جدی از رشته MBA در کار نبود. از سال ۱۹۳۰ به‌ تدریج مدرسه‌های کسب‌وکار به‌صورت جدی‌تر شکل گرفتند و رشته MBA  در نقاط مختلف آمریکا مطرح شد. اگرچه در ابتدا رشته MBA دانشجویان کمی را پذیرفت  اما سال‌های اخیر هرساله حدود ۹۰۰ نفر در رشته MBA دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل می‌شوند.

در ایران نیز قبل از انقلاب اسلامی دانشگاه هاروارد دوره مدیریت کسب و کار MBA را در «شعبه مطالعات مدیریت هاروارد» برگزار می‌نمود که بعد از انقلاب عملاً با تغییر این مرکز به «دانشگاه امام صادق»، برنامه‌های قبلی متوقف شد. در سال ۱۳۷۸ با تأسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به همت دکتر مشایخی و دوستان ایشان دوباره رشته MBA به‌عنوان یک‌رشته جذاب مدیریتی مطرح‌شده و موردتوجه قرار گرفت.

هدف اصلی   دوره MBA این است که دانش آموختگان را برای تصدی مشاغل مدیریتی و اجرایی آماده کند .

 پی بردن به ارزش دوره‌های عالی MBA باعث روی آوردن کشورهای مختلف به برگزاری این دوره‌ها شده است و دانشجویان در سراسر دنیا اقبال فراوانی به این رشته پیدا کرده‌اند به طوری که دوره‌های MBA علاوه بر کشورهای غربی مانند آمریکا، کانادا و انگلستان در کشورهای دیگری مانند مالزی، هندوستان و کشورهای عربی نیز در حال برگزاری است. به دلیل پر طرفداری این دوره‌ها و رواج آن‌ها در دیگر کشورها، مدرک MBA به عنوان یک مدرک استاندارد در بسیاری از کشورها دال بر دانش مدیریتی فرد دارنده مدرک تلقی شده و مورد استقبال قرار می‌گیرد. 

از اهداف MBA های کاربردیِ کوتاه‌مدت، پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های مختلف (به‌خصوص رشته‌هایی غیر از مدیریت) و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های زیر انجام‌وظیفه نمایند:

مزایای دوره مدیریت کسب و کار MBA

 • ارتقاء مهارت های منابع انسانی و رفتار سازمانی
 • ارتقاء مهارت اصول و فنون مذاکرات تجاری
 • ایجاد تحول سازمان
 • هدایت و رهبری سازمان
 • اارتقاء مهارت  تدوین استراتژی کسب و کار
 • ارتقاء مهارتهای مدیریت تیم کاری
 • ارتقاء مهارتهای بازاریابی و تدوین برنامه تبلیغاتی
 • ارتقاء مهارتهای ارتباط با مشتریان
 • ارتقا مهارتهای فروش و بازاریابی

مخاطبان دوره مدیریت کسب و کار MBA 

  افرادی که  قصد راه اندازی  کسب و کار شخصی خود را دارند.

  مدیران با سابقه که امکان شرکت در کلاسهای حضوری را ندارند 

  افرادی که جهت مهاجرت نیازمند رزومه قوی مدیریتی می باشند

  دانشجویان و فارغ التحصیلان رشته مدیریت که نیازمند کسب تجربه مدیریتی هستند

تجربه شرکت‌های گوناگون در سراسر دنیا نشان می‌دهد که فارغ‌التحصیلان دوره MBA نیروهای کارآمد و موثری برای سازمان‌هایشان خواهند شد و بر افزایش کارایی و توسعه و موفقیت استراتژیک سازمان‌ها تأثیر بسزایی خواهند گذاشت. از این رو مدرک MBA از جمله معتبرترین مدارک آموزش عالی در جهان به شمار می رود به طوری که در بسیاری از سازمان‌های بزرگ و پیشروی جهان، تصدی پست‌های مدیریت عالی مستلزم گذراندن موفقیت‌آمیز این دوره‌ها می‌باشد.

خاطرنشان می شود در انتهای دوره مدرک مورد تایید وزارت علوم تحقیقات و فناوری  که جز معتبر ترین گواهینامه آموزشی در سطح کشور است با امکان تایید و ترجمه  قوه قضائیه و وزارت امور خارجه   ویژه متقاضیان مهاجرت  اعطا می گردد.

نمونه گواهینامه را در زیر مشاهده فرمایید.


 • مدیریت مالی ویژه مدیران غیرمالی به مدت 20 ساعت
 • مبانی سازمان مدیریت به مدت 24 ساعت
 • اصول بازاریابی به مدت 24 ساعت
 • اقتصاد کاربردی برای مدیران به مدت 16 ساعت
 • اصول و فنون مذاکرات تجاری به مدت 20 ساعت
 • مدیریت منابع و رفتار سازمانی به مدت 40 ساعت

دوره های مرتبط