مدیریت کسب و کار MBA

توضیحات دوره

دوره مدیریت کسب و کار MBA

مدیریت کسب و کار MBA چیست؟

MBA حروف اول Master of Business Administration، به معنی مدیریت کسب‌وکار می‌باشد، دوره مدیریت کسب و کار MBA جهت ارتقاء مدیران حرفه‌اي و آینده‌نگر و باهدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب‌وکار برگزار می‌گردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیری‌های راهبردی و همچنين حل مسائل واقعي محيط كار مؤثر باشند.

دوره مدیریت کسب و کار MBA در کشورهای توسعه‌یافته دوره‌ای شناخته‌شده و بسیار پرطرفدار و ازجمله رشته‌های پرهزینه برای مدیران به شمار می‌رود.

دوره مدیریت کسب و کار MBA به‌طور خاص برای کسانی در نظر گرفته‌شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند اما در زمینه‌های دیگر تحصیل‌کرده‌اند. به همین علت عموم مخاطبان دوره MBA تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارت‌های مدیریتی خود این رشته را به‌صورت دانشگاهی یا در قالب دوره MBA آزاد دنبال می‌کنند.

شروع رشته‌ی MBA در قرن نوزدهم بود زمانی که کارخانه‌ها در پی نیروهای متخصصی بودند که دانش مدیریت را به شکل علمی و اجرایی بدانند. مدرسه کسب‌وکار تاک در سال 1900 میلادی مدرک کارشناسی ارشد در تجارت را اعطاء کرد. عنوانی که پدر رشته‌ی MBA کنونی است. متأسفانه در ایران بسیاری از مردم به‌جای مدیریت ارشد کسب‌وکار از اصطلاح مدیریت بازرگانی به‌عنوان معادل فارسی رشته MBA استفاده می‌کنند.

دانشگاه هاروارد اولین دوره MBA خود را در سال ۱۹۰۸ برگزار کرد. بعدازآن تا حدود یک دهه استقبال جدی از رشته MBA در کار نبود. از سال ۱۹۳۰ به‌ تدریج مدرسه‌های کسب‌وکار به‌صورت جدی‌تر شکل گرفتند و رشته MBA و به‌طور کل دوره MBA (مستقل از شکل دانشگاهی یا غیردانشگاهی آن)‌ در نقاط مختلف آمریکا مطرح شد. اگرچه در ابتدا رشته MBA دانشجویان کمی را پذیرفت  اما سال‌های اخیر هرساله حدود ۹۰۰ نفر در رشته MBA دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل می‌شوند.

در ایران نیز قبل از انقلاب اسلامی دانشگاه هاروارد دوره مدیریت کسب و کار MBA را در «شعبه مطالعات مدیریت هاروارد» برگزار می‌نمود که بعد از انقلاب عملاً با تغییر این مرکز به «دانشگاه امام صادق»، برنامه‌های قبلی متوقف شد. در سال ۱۳۷۸ با تأسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به همت دکتر مشایخی و دوستان ایشان دوباره رشته MBA به‌عنوان یک‌رشته جذاب مدیریتی مطرح‌شده و موردتوجه قرار گرفت.

اهداف دوره مدیریت کسب و کار MBA

از اهداف MBA های کاربردیِ کوتاه‌مدت، پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های مختلف (به‌خصوص رشته‌هایی غیر از مدیریت) و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های زیر انجام‌وظیفه نمایند:

  • اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان
  • ایجاد تحول سازمان
  • هدایت و رهبری سازمان کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید
  • ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مدیریتی به مدیران سازمان‌ها

دوره مدیریت کسب و کار MBA به ‌ دو صورت‌های حضوری و غیرحضوری توسط موسسه آموزش عالی آرمان برگزار می شود

دوره حضوری مدیریت کسب و کار MBA  :

دوره حضوری مدیریت کسب و کار MBA ، موسسه آموزش عالی آرمان  طی یکسال در قالب دو ترم عمومی و یک گرایش با توجه به علاقه دانشجو از گرایش های پر مخاطب دوره مدیریت کسب و کار MBA  که معمولا شامل گرایشهای زیر می باشد در قالب 300 ساعت آموزشی برگزار می گردد :

مدیریت کسب و کار MBA گرایش استراتژیک

مدیریت کسب و کار MBA گرایش بازارایابی

مدیریت کسب و کار MBA گرایش منابع انسانی

مدیریت کسب و کار MBA گرایش بازرگانی

 

در همین راستا موسسه آموزش عالی آرمان، ضمن بهره‌ مندی از برترین اساتید کشور در حوزه‌ مدیریت اقدام به ارائه دوره یکساله مدیریت کسب و کار MBA به دو صورت حضوری و غیرحضوری نموده است.

علاقه‌مندان می‏ توانند پس از گذراندن دوره MBA و شرکت در آزمون پایان دوره موفق به اخذ گواهینامه رسمی از وزارت علوم تحقیقات و فناوری  با قابلیت ترجمه و تائید قوه قضاییه و وزارت امور خارجه گردند.

قالبا کلاسها در روزهای پایانی هفته یا در عصر روزهای کاری برگزار می گردد تا امکان حضور آندسته از علاقمندان این دوره که به دلیل مشغله کاری مقدور نیست را میسر گرداند . 

خاطرنشان می‌شود جهت کسب اطلاعات بیشتر علاقه‌مندان می‌توانند با شماره 02188905164 الی 6 تماس حاصل نمایند.


ردیفنام درسساعت
1مدیریت مالی ویژه مدیران غیرمالی20
2مبانی سازمان مدیریت24
3اصول بازاریابی24
4اقتصاد کاربردی برای مدیران16
5برنامه ریزی استراتژیک24
6اصول کنترل بودجه16
7اصول و  فنون مذاکرات تجاری20
8مدیریت منابع و رفتار سازمانی40
جمع کل184

سرفصل های گرایش بازاریابی :


ردیفنام درسساعت
1تحقیقات بازاریابی20
2مهندسی فروش20
3اصول و فنون تبلیغات20
4مدیریت برند20
5رفتار مصرف کننده20
جمع کل100

سرفصل های گرایش استراتژیک :


ردیفنام درسساعت
1تدوین استراتژی20
2اجرا استراتژی20
3کنترل استراتژی20
4مدیریت تحول20
5تفکر استراتژیک20
جمع کل100

سرفصلهای گرایش بازرگانی :


ردیفنام درسساعت
1مکاتبات تجاری20
2مدیریت صادرات20
3مدیریت خرید و سفارشات خارجی20
4قوانین امور گمرکی و ترخیص کالا20
5تنظیم قرارداد های خارجی20
جمع کل100

دوره های مرتبط