همه چیز درباره دوره MBA

همه چیز درباره دوره MBA

اگر شما به دنبال کسب مهارت های مدیریتی هستید اما نمی توانید به صورت منظم در دوره های حضوری mba شرکت کنید می توانید با شرکت در دوره های مجازی mba مهارت های مدیریتی را بیاموزید و مدرکmbaمعتبر کسب کنید.

مدیریت  کسب‌وکار یا همان MBA مخفف عبارت Master of Business Administration می باشد این دوره باهدف ارتقای دانش و مهارت‌های مدیریتی مدیران طراحی‌شده است و این دانش نه یک سری از مطالب تئوری بلکه راهکارهایی عملی  مدیریتی می باشد .

رسالت اصلی mba آموزش مهارت‌های کاربردی مدیریت به افراد مختلف است ، MBA  در مدت کوتاهی توانسته است توسعه قابل‌توجهی در جهان پیدا کند تا جایی که امروزه MBA پرطرفدارترین و پول‌سازترین رشته جهان شده است. در ایران نیز دوره‌های MBA یک ضرورت برای حضور قوی‌تر در بازار کار است. چه کارفرما باشید چه کارآفرین و چه مهندس با گذراندن دوره mba می‌توانید در بازار امروز ایران موفق‌تر از قبل باشید.

با توجه به پیشرفت زندگی امروزه بشر که حاصل پیشرفت در تکنولوژی و سطح سواد جامعه است، نیاز به بهبود کیفیت مدیریت در سازمان‌های اجتماعی یا شرکت‌های خصوصی به شدت احساس می شود و با بهبود سطح مدیریت در همین سازمان‌ها می‌توان بهره‌وری را به‌طورکلی بالا برد و همچنین از ظرفیت‌های موجود بهترین استفاده را نمود.

شروع رشته‌ی MBA در قرن نوزدهم بود زمانی که کارخانه‌ها در پی نیروهای متخصصی بودند که دانش مدیریت را به شکل علمی و اجرایی بدانند. مدرسه کسب‌وکار تاک در سال 1900 میلادی مدرک کارشناسی ارشد در تجارت را اعطاء کرد. عنوانی که پدر رشته‌ی MBA کنونی است.

دانشگاه هاروارد اولین دوره MBA خود را در سال ۱۹۰۸ برگزار کرد. بعدازآن تا حدود یک دهه استقبال جدی از رشته MBA در کار نبود. از سال ۱۹۳۰ به‌ تدریج مدرسه‌های کسب‌وکار به‌صورت جدی‌تر شکل گرفتند و رشته MBA  در نقاط مختلف آمریکا مطرح شد. اگرچه در ابتدا رشته MBA دانشجویان کمی را پذیرفت  اما سال‌های اخیر هرساله حدود ۹۰۰ نفر در رشته MBA دانشگاه هاروارد فارغ‌التحصیل می‌شوند.

در ایران نیز قبل از انقلاب اسلامی دانشگاه هاروارد دوره مدیریت کسب و کار MBA را در «شعبه مطالعات مدیریت هاروارد» برگزار می‌نمود که بعد از انقلاب عملاً با تغییر این مرکز به «دانشگاه امام صادق»، برنامه‌های قبلی متوقف شد. در سال ۱۳۷۸ با تأسیس دانشکده مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف به همت دکتر مشایخی و دوستان ایشان دوباره رشته MBA به‌عنوان یک‌رشته جذاب مدیریتی مطرح‌شده و موردتوجه قرار گرفت.

امروزه در ایران دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بی‌شماری به پذیرش دانشجو در این رشته مبادرت ورزیده‌اند؛ اما این رشته برای اولین بار به کوشش دکتر علی‌نقی مشایخی در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شد. دانشگاه مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، اولین دانشکده‌ای است که وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری بوده که باهدف آموزش علوم و تکنیک‌های مدیریتی با رویکردی کاملاً جدید تأسیس‌شده است.

احساس نیاز مبرم ادارات و سازمان‌های کشور در رشته مدیریت کسب‌وکار به افرادی که مضاف بر دانش تخصصی خود، به علم مدیریت نیز آگاه هستند باعث شد که همواره خللی در سازمان‌ها حس شود که تنها توسط مدیران ارشد کسب‌وکار پر شود.

لذا با توجه به نیاز مبرم و همچنین نبود منابع انسانی و همچنین پایین بودن ظرفیت پذیرش کافی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی معتبر نیز در این زمینه واردشده و شروع به فعالیت کردند.

رشته‌ی MBA به‌صورت‌های مختلف به متقاضیان ارائه می‌شود که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

در بعضی از دوره‌ها سرفصل‌های رشته‌ی MBA طی مدت یک سال به متقاضی آموخته می‌شو‌د که در برخی از دانشگاه‌های معتبر، برای ورود به این رشته، مصاحبه‌هایی را در نظر می‌گیرند و عمدتاً سابقه‌ی کار نیز به‌عنوان یک مزیت در نظر گرفته می‌شود. این دوره که به دوره‌ی یکساله MBA  یا همان One Year MBAمعروف است

مزایای دوره مدیریت کسب‌وکار mba

مهم‌ترین مزیت دوره MBA تبدیل کردن مجموعه‌ای از اطلاعات و دانش به مجموعه‌ای ارزشمند از مهارت‌ها، تجربیات و جسارت بکار بستن آن در سازمان‌ها و شرکت‌ها است. "یادگیری قواعد مدیریت منابع انسانی و مهارت‌های حوزه منابع انسانی "،"دستیابی به موقعیت‌های شغلی بهتر "،"گسترش ارتباطات کاری و شبکه کسب‌وکار "، "آشنایی با به‌روزترین مسائل مدیریت منابع انسانی، سرمایه انسانی " و "آشنایی با مدیریت منابع انسانی ازجمله مزایای برگزاری این دوره‌هاست و در بازار کسب‌وکار امروز با توجه به مدارک تحصیلی بسیار زیاد برای هر شغل چند داوطلب وجود دارد آنچه شمارا از سایر داوطلبان متمایز خواهد کرد داشتن توانایی مدیریتی است شما می‌توانید با کسب مدرک MBA از سایر داوطلبان پیشی بگیرید.

داشتن مدرک MBA نه‌تنها به فارغ‌التحصیلان فرصت‌های شغلی بهتر را می‌دهد بلکه حقوق بیشتر نیز با گذراندن این دوره همراه است. با توجه به صلاحیت فارغ‌التحصیلان شانس او برای پیدا کردن یک کار مدیریتی سطح بالا بسیار بیشتر است. اگر می‌خواهید توانایی‌های خود را در مدیریت کسب‌وکار افزایش دهید گذراندن دوره مدیریت کسب‌وکار mba گزینه مناسبی برای شما است.

با گذراندن دوره MBA و کسب مهارت‌هایی ازجمله برنامه‌ریزی استراتژیک، رهبری و مدیریت سازمان، شناخت و برنامه‌ریزی بازار و غیره می‌توانید دید جامع‌تری نسبت به یک کسب‌وکار داشته باشید. با گذراندن دوره MBA می‌توانید در مدیریت کسب‌وکار خود موفق‌تر از قبل ظاهر شوید.

جالب است بدانیم که برخی از مشاغل نیاز به ارتباط زیادی با دیگر افراد ندارند به‌تنهایی کار خود را انجام می‌دهند و باکسی تعامل ندارند اما دانش پذیران MBA باید با دیگر دانش پذیران تعامل کنند و به همکاری با آن‌ها بپردازند و این‌یک فرصت عالی است. بهره‌مندی از تجارب اساتید و کارآفرینان موفق می‌تواند برای شما یک فرصت بسیار عالی باشد

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA در کشورهای توسعه‌یافته دوره‌ای شناخته‌شده و بسیار پرطرفدار و ازجمله رشته‌های پرهزینه برای مدیران به شمار می‌رود. از اهداف MBA های کاربردیِ کوتاه‌مدت، پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های مختلف (به‌خصوص رشته‌هایی غیر از مدیریت) و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های زیر انجام‌وظیفه نمایند:

اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان.

ایجاد تحول سازمان طراحی.

هدایت و رهبری سازمان کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید.

و ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مدیریتی به مدیران سازمان‌ها

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA به‌طور خاص برای کسانی در نظر گرفته‌شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند، اما در زمینه‌های دیگر تحصیل‌کرده‌اند. به همین علت، عموم مخاطبان دوره MBA، تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارت‌های مدیریتی خود، این رشته را  در قالب دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA دنبال می‌کنند که شامل گرایش های مختلفی از قبیل گرایش استراتژی، گرایش عمومی، گرایش بازاریابی، گرایش خدمات، گرایش منابع سازمانی و رفتار سازمانی، گرایش سازمان‌های پروژه محور (مدیریت پروژه)، گرایش عملیات، گرایش فناوری اطلاعات می گذرانند.

دوره کاربردی MBA یک‌ساله به آموزش‌وپرورش مدیران اجرایی می‌پردازد و علم مدیریت را به‌صورت عملی به دانش پذیران و مدیرانی که به صورت آکادمیک و کامل نیاز به فراگیری این دانش دارند ارائه می‌دهد تا برای پیشرفت سازمان‌ها و شرکت‌ها مؤثر باشند.

پی بردن به ارزش دوره‌های عالی MBA باعث روی آوردن کشورهای مختلف به برگزاری این دوره‌ها شده است و دانشجویان در سراسر دنیا اقبال فراوانی به این رشته پیدا کرده‌اند به طوری که دوره‌های MBA علاوه بر کشورهای غربی مانند آمریکا، کانادا و انگلستان در کشورهای دیگری مانند مالزی، هندوستان و کشورهای عربی نیز در حال برگزاری است. به دلیل پر طرفداری این دوره‌ها و رواج آن‌ها در دیگر کشورها، مدرک MBA به عنوان یک مدرک استاندارد در بسیاری از کشورها دال بر دانش مدیریتی فرد دارنده مدرک تلقی شده و مورد استقبال قرار می‌گیرد. 

موسسه آموزش عالی آرمان در جهت گسترش آموزش های مدیریتی ، اقدام به برگزاری به دو شیوه حضوری و غیرحضوری دوره MBA به شرح ذیل نموده است

در دوره حضوری مدیریت کسب و کار MBA  ، دانشجویان در روزهای پایانی هفته یا در عصر روزهای کاری، در کلاس‌های خود شرکت می‌کنند. چنین دوره‌ ای به مدت یکسال به طول می انجامد.

دوره‌ عالی آزاد  MBA‌ که گاهی به آن مدیریت کسب و کار هم گفته می‌شود، به‌طور خاص برای مدیران در نظر گرفته‌شده است. فرض بر این است که مدیران نمی‌توانند مدت بسیار طولانی را صرف یادگیری و آموزش کنند و انتظار آن‌ها دوره‌های کاربردی و فشرده‌تر است.

در دوره آموزشی غیرحضوری MBA که در واقع مدلي نوين براي آموزش و یادگیری سریع و باکیفیت مهارت‌های موردنیاز در کسب‌وکار و مدیریت بدون محدوديت زماني و مکاني است ، تمامي خدمات آموزشي را به شرکت کنندگان ، به‌صورت کاملاً مطلوب ارائه می شود

دوره غیرحضوری MBA ویژه این سطح از مدیران می باشد که با شرکت در دوره غیرحضوری MBA یک کیف مدیریتی که شامل تعدادی از کتب ،جزوات و همچنین فایلهای مالتی مدیای آموزش مدیریت می باشد برایشان ارسال می گردد .

دوره غیرحضوری MBA  به دلیل کوتاه بودن دوره و همچنین پایین بودن هزینه آن ، به‌طور خاص مورد استقبال مدیران قرا می‌گیرد

چند نکته در مورد مدارک MBA

مدرک mba به‌هیچ‌وجه معادل با مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد نیست و هیچ موسسه یا مرکزی مجاز به برگزاری دوره mba با ادعای اعطای مدرک دانشگاهی نیست و صرفاً گواهینامه mba مبنی برگذراندن این دوره به فراگیران اعطا می‌شود. اعتبار گواهینامه mba مؤسسات مختلف، متفاوت است. ولی مهر وزارت علوم تحقیقات و فناوری که قابلیت ترجمه گواهینامه را ایجاد می نماید ، می‌تواند از عوامل مهم معتبر بودن گواهینامه mba باشد. دقت داشته باشید که به مؤسساتی مراجعه کنید که امکان اخذ تاییدیه وزارت علوم را داشته باشد زیرا وجود مهر وزارت علوم در اعتبار گواهینامه mba شما مؤثر است. با شرکت در دوره های موسسه آموزش عالی آرمان  شما می‌توانید Mba را غیرحضوری بیاموزید و مدرک معتبر وزارت علوم بگیرید.

درپایان ، اگر فکر می‌کنید که آیا شما یک فرد مناسبی برای گذراندن دوره MBA هستید یا نه؟ پس از خودتان باید سؤالات زیر را بپرسید؟ آیا به کارآفرینی و ایجاد یک کسب‌وکار فکر می‌کنید؟ آیا در سمت‌های سرپرستی و مدیریتی اشتغال دارید؟ آیا دوست دارید مسئولیت یک تیم را داشته باشید؟ اگر پاسخ بله باشد، پس بهتر است در دوره مدیریت کسب‌وکار mba شرکت کنید.

در یک سازمان مدیران عالی‌رتبه، مدیران میانی، کارمندها، پزشکان و تمام کسانی که تمایل دارند تغییری در روند کسب‌وکارشان ایجاد نمایند بهتر است در دوره مدیریت کسب‌وکار mba شرکت کنند.

دوره مدیریت کسب‌وکار mba برای تمامی افرادی که می‌خواهند در کسب‌وکار و تحصیل وزندگی خود تغییرات مثبتی ایجاد کنند مناسب است.

گذراندن دوره mba باعث می‌شود پذیرندگان توانایی بالایی در مدیریت و راه‌اندازی یک استارتاپ داشته باشند همچنین دارای روحیه شکست‌ناپذیری بوده و یک کارآفرین جسور باشند.

کافیست به خانواده آرمان بپیوندید

دوره های مرتبط