تلفیق چوب ‌و رزین

تلفیق چوب ‌و رزین

از تلفیق چوب و رزین یا همان رزین اپوکسی، وودگلس به وجود می‌آید در این مقاله شما با رزین اپوکسی ،انواع رزین اپوکسی و ویژگی های آن آشنا خواهید شد با ما همراه باشید.

تلفیق چوب ‌و رزین


از تلفیق چوب و رزین یا همان رزین اپوکسی، وودگلس به وجود می‌آید. کلمه وودگلس(تلفیق چوب و رزین) از ترکیب دوکلمه WOOD و GLASS به معنی چوب و شیشه ساخته شده است.

رزین اپوکسی

رزین اپوکسی ترکیب چسبناکی است که معمولاً در الکل قابل حل بوده ولی در آب حل نمی‌شود. تلفیق چوب و رزین کاربرد زیادی در صنعت و هنر دارند. رزین طبیعی از گیاهان به دست می‌آید که بهترین نمونه آن شیره درخت کاج است. سنگ تزیینی و زیبای کهربا نیز در اثر سخت شدن رزین گیاهی به دست می‌آید.

رزین‌های اپوکسی انواع مختلفی داشته که عبارتند از پلی استر، اپوکسی‌، وینیل استر، پلی اورتان و سایر رزین‌ها.

رزین‎‌های اپوکسی کاربردهای مختلفی در صنعت داشته و دارند و استفاده از اپوکسی به بیش از 50 سال پیش بر‌ می‌گردد و همچنین امروزه از پرکاربردترین مواد در مصارف مختلف هستند. رزین‌های اپوکسی نه تنها در صنایع پوششی بلکه در صنایع بزرگی چون هواپیماسازی، عمران، اتومبیل سازی و غیره استفاده می‌شوند.

ویژگی‌های رزین اپوکسی

رزین‌های اپوکسی مقاومت شیمیایی دارند و در برابر خوردگی مقاومت خوبی از خود نشان می‌دهند به همین خاطر با اینکه جز دسته رزین‌های مصنوعی گران قیمت هستند ولی کاربرد فراوانی در صنعت و هنر دارند.

یکی از بهترین تولیداتی که می‌توان از رزین اپوکسی ساخت تلفیق چوب و رزین یا همان وودگلس بوده که دارای خاصیت مقاومت در برابر گرما، عدم جذب جرم و هر گونه آلودگی، قابل شستشو، مقاومت در برابر مواد شیمیایی و قابلیت مخلوط شدن با رنگ و غیره می‌باشد که باعث می‌شود استفاده‌های گوناگونی از آن در حوزه‌های مختلف شود.

در هنر کار با چوب روشی وجود دارد که در آن چوب را با اپوکسی تلفیق می‌دهند که به آن تلفیق چوب و رزین گفته می‌شود. با تلفیق چوب و رزین انواع میز، صندلی، لوازم تزیینی، بدلیجات بسیار زیبا و بسیاری از وسایل دیگر را با طراحی‌های مختلف می‌توان ساخت. همچنین از تلفیق چوب و رزین برای طراحی و زیبایی دکوراسیون داخلی مکان‌های مختلفی مانند منازل، محل کار و غیره استفاده می‌شود.

کسانی که قصد تلفیق چوب و رزین را دارند به یک سری مشکلات برخورد می‌کنند که اولین مشکل آن‌ها انتخاب قالب و جنس قالب است.

در حالت کلی 2 نوع قالب داریم:

  • قالب سیلیکونی
  • قالب MDF

قالب سیلیکونی

بهترین نوع قالب برای کار با اپوکسی، قالب سیلیکون است به این علت که سیلیکون به هیچ چیز نمی‌چسبد غیر از خودش.

قالبMDF

قالب از جنس MDF روکش دار نسبت به چوب یا نئوپان به مراتب بهتر عمل می‌کند چون هم سطح صاف و یکدستی به شما می‌دهد هم جدا شدن اپوکسی از آن راحت‌تر است. در صورتی که در ابتدای راه هستید و می‌خواهید شروع به کار کنید از MDF روکش دار(ملامینه) استفاده کنید.

روش ساخت قالب

روش ساخت قالب بدین صورت است که یک قطعه کامل یک دست، برای کف درنظر می‌گیرید به هر ابعادی که مدنظرتان است سپس دیواره‌ها را به آن پیچ می‌کنید. ارتفاع دیواره باید 2 سانتی متر از ارتفاع میز مورد نظر بیشتر باشد.  بدین شکل که اگر شما می‌خواهید میزی با ارتفاع 5 سانتی‌متر بسازید، دیواره قالب شما باید 7 سانی متر ارتفاع داشته باشد تا از مشکلات بعدی جلوگیری شود. دیواره‌ها باید دقیق و یکدست باشند و خیلی محکم به کف قالب پیچ شده باشند تا درز بین آن باز نشود و از هدر رفت رزین اپوکسی جلوگیری شود. زوایای میز باید کاملاً گونیا باشد و دو لبه با هم کامل جفت شوند. برای درزگیری از چسب آکواریوم استفاده کنید. در صورتی که می‌خواهید به صورت حرفه‌ای کار کنید به فکر قالب سیلیکون سفارشی با ابعاد موردنظرتان باشید.

رزین مصنوعی

رزین‌های مصنوعی بسیار متنوع هستند. از جمله رزین‌های مصنوعی می‌توان به رزین پلی استر، رزین اپوکسی، رزین وینیل استر، رزین فنولیک و غیره اشاره کرد. در میان این تنوع، رزین پلی استر و آپوکسی مواردی هستند که در کارهای هنری استفاده می‌شوند. رزینی که ما به دنبالش هستم و برای ساخت زیورآلات رزینی استفاده می‌شود، رزین اپوکسی است.

رزین پلی‌استر:

رزین پلی استر مایعی است که با درصد مشخصی هاردنر ترکیب شده و پس از گذشت زمان معین خشک می‌شود. البته با اضافه کردن چند قطره کاتالیزور می‌توان زمان خشک شدن را کاهش داد. رزین پلی استر برای سفت شدن باید در کوره پخته شود. میزان هاردنر و کاتالیزور در کیفیت، دوام و رنگ آن تأثیر دارد. رزین پلی استر بادوام بوده و در مجسمه سازی، کارهای صنعتی و تولید سنگ مصنوعی کاربرد دارد. بخارات آن بسیار سمی است و باید در محیطی با تهویه کامل و البته همراه با ماسک و دستکش استفاده شود.

پلی استر بعد از بستن غیر سمی است و قابلیت سمباده زدن و سوراخ کردن با مته را نیز دارد. رزین‌های پلی استری بسیار ارزان‌تر از رزین های آپوکسی هستند که علت آن فروش به صورت عمده و در حجم‌های بالا است. برای رنگ آمیزی مجسمه‌های پلی استری از جوهر رنگ استفاده می‌شود. جوهر رنگ را با تینر فوری یا استون مخلوط کرده و با قلمو، رنگ آمیزی انجام می‌شود. همچنین از رنگ‌های فوری مخصوص رنگ آمیزی ماشین نیز می‌توان بهره برد.

رزین اپوکسی:

رزین‌های اپوکسی در جهان به عنوان رزین‌های مناسب برای کارهای هنری و دست ساخت دسته بندی شده‌اند، چرا که عوارض سمی بسیار کمتری داشته و در اتاق کارهایی با تهویه مناسب به راحتی می‌توان از آن‌ها استفاده کرد. از رزین‌های اپوکسی برای ساخت زیورآلات مصنوعی استفاده می شود.

یکی از دغدغه‌های اصلی هنرمندان سفت شدن رزین است که با دقت در نسبت تخلیط هاردنر و اپوکسی برطرف می‌شود. رزین‌های اپوکسی برای سفت شدن به کوره (پخته شدن) نیاز ندارند، بلکه در مجاورت هوا به تدریج سفت می‌شود.

رزین اپوکسی از دو ماده تشکیل شده است

رزین و هاردنر (سخت کننده).

این دو بخش باید با نسبت دقیقی، که توسط تولید کننده مشخص می‌شود، مخلوط شوند. رزین اپوکسی نسبت به رزین پلی استر بسیار گرانتر است اما به همان دلیل سمی بودن، رزین اپوکسی برای پروژه های خانگی بسیار مناسب‌تر است. رزین را همیشه با دقت زیاد استفاده کنید و به توصیه‌های ایمنی و نکات بهداشتی ارائه شده توسط کارخانه‌های تولیدی توجه کنید. بعد از اینکه رزین اپوکسی روی یک سطح ریخته و خشک شود، سطحی شفاف، شیشه‌ای و صیقلی روی کار ایجاد می‌شود.

دوره های مرتبط