سقف‌های کشسان

سقف‌های کشسان

سقف‌های کشسان یکی از مدرن‌ترین انواع سقف کاذب هستند شما می توانید جزئیات بیشتر در این مورد ازجمله جنس سقف‌های کشسان،انواع و چگونگی نصب سقف های کشسان و غیره را در این مقاله مطالعه کنید.

سقف‌های کشسان

سقف‌های کشسان یکی از مدرن‌ترین انواع سقف کاذب هستند. همان‌طور که از اسمش پیداست دارای قابلیت کشسانی بوده و از جنس پارچه‌ای به نام PVC ساخته می‌شود. منظور از قابلیت کشسانی این است که با گرمادهی به پارچه می‌توان آن را به اندازه‌های دلخواه درآورد و سپس آن را روی پروفیل ویژه‌ای نصب کرد. از پارچه کشسان می‌توان به عنوان دیوارپوش نیز استفاده کرد که به آن دیوار کشسان گفته می‌شود. سقف کشسان و دیوار کشسان دارای قابلیت نورپردازی هستند که این قابلیت از عناصر مهم زیباسازی دکوراسیون به حساب می‌آید.

جنس سقف‌های کشسان

پارچه‌ی سقف کشسان ترکیب چند ماده‌ی مختلف بوده که عبارت‌اند از PVC، پلاستی سایزر و افزودنی‌های مجاز که درصد هر کدام به ترتیب 90، 5، 5 درصد می‌باشد؛ که ویژگی کششی بودن یا همان کشسانی را پلاستی سایزر رقم می‌زند. ضخامت سقف کاذب کشسان از 0.18 تا 0.25 میلی‌متر بوده و جزو متریال بسیار نازک و سبک ساختمانی است. این سقف‌ها به دلیل وجود زینک اکساید که کشنده و از بین برنده باکتری و قارچ است، آنتی باکتریال محسوب می‌شوند و به علت فراوانی کلر در فرمولاسیون آن، سقف کشسان ضد اشتعال و اصطلاحاً نسوز است.

انواع سقف کشسان

سقف‌های کشسان انواع مختلفی داشته که عبارت‌اند از مات، ساتن، لاکر (آینه‌ای)، ترنسپرنت، گلکسی، برلیانت و کلودز. هر کدام از این‌ها ویژگی منحصر به فرد خود را داشته و همچنین کاربرد خاصی دارند. در بین این چند نوع، سقف‌های لاکر بیشترین کاربرد رادارند که شامل بیش از 150 رنگ می‌باشند. در حالت کلی، در سقف‌های کشسان قابلیت چاپ بر روی پارچه کشسان وجود دارد.

چگونگی نصب سقف‌های کشسان

برای نصب این نوع سقف‌ها به ابزارهای ویژه‌ای برای نصب نیاز است ابتدا پروفیل‌های ویژه به دورتادور محل نصب، پیچ می‌شوند. سپس با استفاده از گیره نگه‌دارنده چهار طرف سقف به‌صورت معلق نگاه داشته می‌شود. در این مرحله، گرمادهی با استفاده از هیتر ویژه نصب سقف کشسان آغاز می‌شود؛ اما هیتر سقف کشسان چیست؟ هیتر سقف کشسان با استفاده از زاویه و پرتاب درجه هوای مناسب می‌تواند گرمای موردنیاز سقف را تأمین کند. هیتر ویژه سقف کشسان با هیترهای صنعتی دیگر ازنظر زاویه پرتاب هوا متفاوت است. هیتر توسط یک نفر بافاصله معینی از سقف، به‌طوری‌که گرما موجب سوختن سقف نشود، نگاه داشته می‌شود و شخصی دیگر با استفاده از کاردک‌های ویژه نصب سقف کشسان شروع به‌جا انداختن لبه‌های سقف به درون پروفیل‌ها می‌کند. این کار از گوشه‌ها شروع می‌شود. پس از نصب گوشه‌های سقف گیره‌ها برداشته‌شده و قسمت‌های دیگر سقف نیز نصب می‌شود. درنهایت سقفی کاملاً یکپارچه، بدون چروک و شکم افتادگی نصب‌شده و تمام درزهای بین سقف و دیوار با استفاده از نوار درزگیر بسته می‌شود تا از ورود حشرات و گردوغبار به پشت سقف جلوگیری شود.

چرا سقف‌های کشسان؟

سقف‌های کشسان دارای قابلیت‌های زیادی بوده که آن‌ها را از دیگر سقف‌ها متمایز می‌کند. یکی از قابلیت‌های آن همان‌طور که در پاراگراف‌های بالا به آن اشاره شد قابلیت چاپ بر روی پارچه کشسان می‌باشد. همچنین این سقف‌ها قابلیت شستشو داشته و درواقع ضد آب و رطوبت هستند. این سقف‌ها قابلیت جابه‌جایی داشته و به‌راحتی می‌توان آن را از یک مکان به مکان دیگر انتقال داد. از دیگر ویژگی‌های سقف‌های کشسان می‌توان به آنتی باکتریال بودن، مقاومت در برابر اشتعال، ضد گردوغبار، 50 سال طول عمر و غیره نام برد.

قابلیت جابه‌جایی

منظور از قابلیت جابه‌جایی در سقف‌های کشسان این است که در صورتی مجبور به اثاث‌کشی و تغییر مکان باشید امکان این وجود دارد که پارچه و ریل را از سقف جدا کرده و به محل جدید ببرید. سپس می‌توانید دوباره آن را بر روی سقف محل جدید نصب‌کرده و همانند روز اول از آن بهره ببرید. ناگفته نماند که منظور از غیرقابل اشتعال بودن پارچه سقف کشسان این نیست که این پارچه کاملاً در برابر آتش مقاوم است، بلکه هنگام آتش‌سوزی این پارچه فقط جمع می‌شود و هرگز آتش نمی‌گیرد. این سقف چکه نمی‌کند و از گسترش آتش‌سوزی جلوگیری می‌نماید. برای نصب سقف کشسان از پروفیل‌های آلومینیومی یا پروفیل‌هایی از جنس PVC استفاده می‌شود که دارای قابلیت انعطاف‌پذیری بوده و گزینه مناسبی برای ایجاد خم، اشکال گنبدی یا بسیاری از اشکال دیگر می‌باشند.

قیمت سقف‌های کشسان

عواملی مختلفی چون میزان مساحت و حجم پروژه نوع پارچه میزان اندازه عرض پارچه تعداد زاویه‌های کنج و انحنای سقف تعداد چراغ‌ها و نورپردازی نصب سیستم تهویه در قیمت سقف‌های کشسان تأثیر دارد.

انواع پوشش سقف‌های کشسان

سقف‌های کشسان دارای پوشش می‌باشند که بعضی از پوشش‌های مطرح آن سقف کشسان براق، سقف کشسان مات، سقف کشسان نور گذر، سقف کشسان ساتین و سقف کشسان پارچه‌ای می‌باشد.

سقف کشسان براق

این نوع پوشش بیشترین میزان نور را از خود عبور می‌دهد و بیشترین دامنه توزیع و عبور نور را دارد.

سقف کشسان مات

این نوع پوشش دارای توزیع نور کاملاً یکنواخت بوده اما نسبت به نوع قبلی یعنی براق نور کمتری از خود عبور می‌دهد.

سقف کشسان نور گذر

این نوع پوشش که به نوع شفاف نیز معروف است بیشترین شفافیت برای عبور نور را دارد. این نوع پوشش برای فضایی که نیاز به عبور نور طبیعی دارد بسیار استفاده می‌شود.

سقف کشسان ساتین

سقف کششی ساتین درواقع حد اعتدال بین سقف مات و براق است. این نوع پارچه میزان عبور نور نسبی داشته و بسیار پراستفاده است.

سقف کشسان پارچه‌ای

گران‌قیمت‌ترین نوع از پوشش‌های استفاده‌شده در سقف‌‌های کشسان است، ظرافت و بافت بسیار خاصی دارد که برای فضاهای مجلل و شیک بیشتر استفاده می‌شود.

سقف کشسانی براق

از اسم این سقف کشسانی کاملاً مشخصه که شبیه زرورق است. لازم به ذکر است که تمام پوشش‌های معرفی‌شده قادر به چاپ تصویر بوده و شبیه‌سازی‌های طبیعی مثل آسمان مجازی با فیبر نوری کار و سقف براق بیشتر اجرا می‌شود.

نتیجه

به‌طورکلی سقف‌های کشسان یک فناوری جدید در رده‌ی پوشش‌هایی داخلی ساختمان است که اولین بار توسط شرکت باریسول ابداع و تجاری گردید به شکلی که هم‌اکنون در اکثر کشورهای دنیا ازجمله ایران به‌عنوان یک راهکار بسیار عالی، توجیه‌پذیر و اقتصادی برای پوشش‌های داخلی ساختمان به کار می‌رود. این نوع پوشش فقط در سقف استفاده نمی‌شود و می‌توان این نوع از پوشش را به‌صورت دیوار پوش یا پوششی برای اشیاء یا لوازم سه‌بعدی هم در نظر گرفت و آن را به‌صورت معلق به‌عنوان تزئینات داخلی به کاربرد اما همچنان بیشترین کاربرد این نوع از پوشش برای سطح مسطح علی‌الخصوص سقف است.

خاطرنشان می شود  موسسه آموزش عالی آزاد آرمان دوره سقف های کشسان  را در روزهای آخر هفته (پنج شنبه و یا جمعه) بصورت کارگاه یکروزه و کاملا عملی ، توسط اساتید تراز اول این حرفه برگزار می نماید.

   

دوره های مرتبط