دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA برای ارتقاء مدیران حرفه‌اي و آینده‌نگر و باهدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب‌وکار برگزار می‌گردد.

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA

در قدم اول شمارا با واژه‌ی MBA آشنا می‌کنیم. مدیریت حرفه‌ای کسب‌وکار یا همان MBA مخفف عبارت Master of Business Administration بوده که رتبه‌ی کارشناسی ارشد در زمینه‌ی مدیریت کسب‌وکار در رشته‌ی تجارت محسوب می‌شود. این دوره در اواخر قرن 19 در ایالت متحده‌ی آمریکا احداث شد.

هدف دوره

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA برای ارتقاء مدیران حرفه‌اي و آینده‌نگر و باهدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب‌وکار برگزار می‌گردد تا بتوانند در تدوين جهت‌گیری‌های راهبردی و همچنين حل مسائل واقعي محيط كار مؤثر باشند.

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA در کشورهای توسعه‌یافته دوره‌ای شناخته‌شده و بسیار پرطرفدار و ازجمله رشته‌های پرهزینه برای مدیران به شمار می‌رود. از اهداف MBA های کاربردیِ کوتاه‌مدت، پذیرش فارغ‌التحصیلان دوره‌های کارشناسی در رشته‌های مختلف (به‌خصوص رشته‌هایی غیر از مدیریت) و پرورش افرادی است که قادر باشند در زمینه‌های زیر انجام‌وظیفه نمایند:

  • اداره و راهبری مؤثر و کارآمد سازمان.
  • ایجاد تحول سازمان طراحی.
  • هدایت و رهبری سازمان کارآفرینی با ایجاد فعالیت‌های جدید.
  • ارائه خدمات مشاوره‌ای و مطالعاتی در زمینه‌های مدیریتی به مدیران سازمان‌ها.

چه افرادی به این دوره نیاز دارند؟

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA به‌طور خاص برای کسانی در نظر گرفته‌شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند، اما در زمینه‌های دیگر تحصیل‌کرده‌اند. به همین علت، عموم مخاطبان دوره MBA، تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارت‌های مدیریتی خود، این رشته را به‌صورت دانشگاهی یا در قالب دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA دنبال می‌کنند.

نقش MBA در زندگی بشر

با توجه به پیشرفت زندگی امروزه بشر که حاصل پیشرفت در تکنولوژی و سطح سواد جامعه است، نیاز به بهبود کیفیت مدیریت در سازمان‌های اجتماعی یا شرکت‌های خصوصی است. با بهبود سطح مدیریت در همین سازمان‌ها می‌توان توان بهره‌وری را به‌طورکلی بالا برد و همچنین از ظرفیت‌های موجود بهترین استفاده را کرد.

امروزه در ایران دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزشی بی‌شماری به پذیرش دانشجو در این رشته مبادرت ورزیده‌اند؛ اما این رشته برای اولین بار به کوشش دکتر علی‌نقی مشایخی در دانشگاه صنعتی شریف ایجاد شد. دانشگاه مدیریت و اقتصاد دانشگاه صنعتی شریف، اولین دانشکده‌ای است که وابسته به وزارت علوم تحقیقات و فناوری بوده که باهدف آموزش علوم و تکنیک‌های مدیریتی با رویکردی کاملاً جدید تأسیس‌شده است.

احساس نیاز مبرم ادارات و سازمان‌های کشور در رشته مدیریت کسب‌وکار به افرادی که مضاف بر دانش تخصصی خود، به علم مدیریت نیز آگاه هستند باعث شد که همواره خللی در سازمان‌ها حس شود که تنها توسط مدیران ارشد کسب‌وکار پر شود. لذا با توجه به نیاز مبرم و همچنین نبود منابع انسانی و همچنین پایین بودن ظرفیت پذیرش کافی دانشگاه‌ها، مؤسسات آموزشی معتبر نیز در این زمینه واردشده و شروع به فعالیت کردند.

رشته‌ی MBA به‌صورت‌های مختلف به متقاضیان ارائه می‌شود که برخی از آن‌ها به شرح زیر می‌باشد:

در بعضی از دوره‌ها سرفصل‌های رشته‌ی MBA طی مدت دو سال به متقاضی آموخته می‌شو‌د. در بعضی از دانشگاه‌های معتبر، برای ورود به این رشته، مصاحبه‌هایی را در نظر می‌گیرند و عمدتاً سابقه‌ی کار نیز به‌عنوان یک مزیت در نظر گرفته می‌شود. این دوره که به دوره‌ی دوساله تمام‌وقت MBA معروف است در حدود 600 ساعت درسی ارائه می‌شود.

در بعضی دیگر دانشجویان در روزهای پایانی هفته یا در عصر روزهای کاری، در کلاس‌های خود شرکت می‌کنند. چنین دوره‌هایی سه سال یا بیشتر طول می‌کشد.

بعضی دیگر، ممکن است به‌تناوب، کلاس‌های دو یا سه‌هفته‌ای تشکیل‌شده و قسمت‌های بعدی،‌ در فواصل زمانی دیگر اجرا شود. این نوع دوره MBA‌ بیشتر به شکل سازمانی یا در شرایطی که اجرای پیوسته و منظم دوره با توجه به محدودیت سازمان یا دانشجو امکان‌پذیر نیست، به‌عنوان یک گزینه در نظر گرفته می‌شود.

دوره‌ Executive MBA‌ که گاهی به آن مدیریت اجرایی هم گفته می‌شود، به‌طور خاص برای مدیران در نظر گرفته‌شده است. فرض بر این است که مدیران نمی‌توانند مدت بسیار طولانی را صرف یادگیری و آموزش کنند و انتظار آن‌ها دوره‌های کاربردی و فشرده‌تر است. دوره  مدیریت کسب و کار MBA از این شکل معمولاً در طی دو سال یا شاید کمی کوتاه‌تر برگزار می‌شود. به‌صورت عرفی در دنیا، مخاطبان چنین دوره‌هایی، کسانی هستند که بیش از ده سال سابقه کار دارند.

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA یک‌ساله، نوع دیگری از دوره‌های MBA است که به دلیل کوتاه بودن دوره، به‌طور خاص مورد استقبال مدیران قرا می‌گیرد اما هزینه این نوع دوره، از بقیه بیشتر است. دوره‌هایی نیز هستند که به‌صورت آنلاین و خارج از فضای رسمی آموزش اجرا می‌شود که امروزه رواج پیداکرده است.

گرایش‌های MBA

 

دوره‌ آزاد مدیریت کسب‌وکار گرایش‌های مختلفی دارد که عبارت‌اند از گرایش استراتژی، گرایش عمومی، گرایش بازاریابی، گرایش خدمات، گرایش منابع سازمانی و رفتار سازمانی، گرایش سازمان‌های پروژه محور (مدیریت پروژه)، گرایش عملیات، گرایش فناوری اطلاعات.

 

افزایش درآمد با مدرک MBA

 

گرفتن مدرک MBA و در پی آن کسب مهارت‌ها و دانش مدیریتی به شما کمک می‌کند که در کارتان موفق باشید. از سال 2014 تا 2024 با رشد 18 درصدی تصدی شغل مدیریت، تخمین شده است که میانگین استخدام این شغل بسیار بیشتر از دیگر شغل‌ها بوده و میانگین درآمد سالیانه‌ی دارندگان مدرک MBA به مقداری حدود 151274 دلار می‌رسد.

 

اما نکته بعدی این است که برای گذراندن دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA به چه فاکتورهایی باید توجه کنم؟ یادتان باشد قبل از انتخاب مرکزی برای گذراندن دوره MBA حتماً به نکات زیر توجه کنید تا بهره بیشتری از دوره و مدرک آن ببرید. موسسه برگزارکننده حتماً موسسه معتبر و ترجیحاً مورد تأیید وزارت علوم باشد. اساتید دوره حتماً نفرات برجسته بوده و صرفاً مدرس با مدرک دانشگاهی نباشند و سابقه تحقیق تألیف و مشاوره کسب‌وکارها را داشته باشند. سرفصل دوره‌ها استاندارد و بر اساس دو فاکتور منابع به‌روز بین‌المللی و نیازهای بومی طراحی‌شده باشند. ترجیحاً مدرک دریافتی قابل ترجمه رسمی دادگستری باشد تا بتوانید در صورت فعالیت در شرکت‌های بین‌المللی آن را ارائه دهید. کلاس‌ها پروژه محور و کاربردی باشد.

 

نتیجه

 

دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA به‌طور خاص برای کسانی در نظر گرفته‌شده است که نیازمند دانش مدیریت هستند، اما در زمینه‌های دیگر تحصیل‌کرده‌اند. به همین علت، عموم مخاطبان دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA، تحصیلات اصلی خود را در حوزه‌های دیگر گذرانده و برای تکمیل مهارت‌های مدیریتی خود، این رشته را به‌صورت دانشگاهی یا در قالب دوره آزاد مدیریت کسب‌وکار MBA دنبال می‌کنند.

  از این رو موسسه آموزش عالی آزاد آرمان دوره مدیریت کسب و کار MBA و مدیریت راهبردی کسب و کار DBA  را جهت ارتقاء مدیران حرفه‌اي و آینده‌نگر و باهدف کسب دانش و مهارت‌های مديريت کسب‌وکار برگزار می‌نماید.
دوره های مرتبط