کفپوش های اپوکسی

کفپوش های اپوکسی

وظیفه کف پوش های اپوکسی ایجاد سطحی صاف است اگر می خواهیدبا کاربرد های کف پوش اپوکسی و مزایا و معایب آن همچنین هزینه های کف پوش اپوکسی آشنا شوید در این مقاله با ما همراه باشید.

کف‌پوش‌های اپوکسی

اپوکسی

اپوکسی اولین بار در سال 1934 در آلمان سنتز شد ولی رزین اپوکسی که به شکل امروزی است در سال 1946 سنتز و ثبت و اختراع شد. اپوکسی کاربردهای گسترده‌ای داشته و مهم‌ترین آن در ساخت رنگ اپوکسی و کف‌پوش‌های اپوکسی است. اپوکسی کاربردی‌های مختلفی دیگری نیز داشته که عبارت‌اند از ساخت چسب‌ها، کامپوزیت‌ها و تقویت‌کننده‌ها.

ساختار شیمیایی اپوکسی‌ها این اجازه را می‌دهد که بسپارهای گوناگونی با خواص بسیار متفاوت تولید شود. به‌طورکلی اپوکسی‌ها را به خاطر چسبندگی، مقاومت شیمیایی و گرمایی، خواص خوب یا حتی عالی مکانیکی و مقاومت الکتریکی بسیار خوب آن‌ها، نسبت به اکثر رزین‌های دیگر می‌شناسند.

کف‌پوش‌های اپوکسی

کف‌پوش‌های اپوکسی یکی از مواد پرکاربرد در صنعت است که بر اساس دو ماده به نام رزین اپوکسی و هاردنر تولید می‌گردد. کف‌پوش‌های اپوکسی دارای مقاومت مکانیکی بالا، مقاومت سایشی بالا، مقاومت شیمیایی عالی در برابر مواد قلیایی و اسید‌ها می‌باشند. وظیفه آن ایجاد سطحی صاف و صیقلی مورداستفاده وسیعی در سالن‌های تولیدی مراکز صنعتی، شیمیایی، بیمارستانی، نیروگاهی و فرودگاهی است.

کاربردهای کف‌پوش‌های اپوکسی


کف‌پوش‌های اپوکسی کاربردهای زیادی در صنایعی چون داروسازی، نفت گاز و پتروشیمی، صنایع آب فاضلاب، صنعت مواد شوینده، انبارداری، صنایع خودروسازی، تولید قطعات کامپیوتر و آی تی، صنایع حمل‌ونقل ریلی، کارخانه‌های مواد شیمیایی و رنگرزی، بیمارستان‌ها و مراکز بهداشتی، سالن‌های ورزشی، پارکینگ‌ها، تولید مواد غذایی، صنایع تولید مواد آرایشی، صنایع بسته‌بندی، تصفیه آب و تصفیه‌خانه‌ها، اتاق‌های ابزار دقیق، اتاق‌های سرور، صنایع فولاد و غیره دارند.

مزایا و معایب کف‌پوش‌های اپوکسی

کف‌پوش‌های اپوکسی مانند دیگر مواد صنعتی دارای مزایا و معایبی هستند که از مزایای آن می‌توان به قابلیت شست‌وشوی زیاد کف‌پوش اپوکسی، تنوع رنگ زیاد برای کف‌های مختلف، سطح صاف و بسیار براق روکش اپوکسی، مقاومت و دوام بالای کف‌پوش اپوکسی در برابر شرایط محیطی متفاوت، چسبندگی بالای کف‌پوش اپوکسی، مقاوم در برابر اسیدها و بازها، اجرای آسان کف‌پوش‌ اپوکسی، یکپارچگی در کف، مقاوم در برابر آتش‌سوزی و غیره اشاره کرد. یکی از معایب کف‌پوش‌های اپوکسی مقاومت کم در برابر ضربه و کف‌هایی که در معرض ضربه هستند می‌باشد و پیشنهاد می‌شود در این نوع کف‌ها از کف‌پوش پلی یورتان استفاده شود. اپوکسی درصورتی‌که در معرض نور آفتاب قرار گیرد تمایل به زرد شدن و افت براقیت خواهد داشت و بعد از گذشت زمان دچار پدیده گچی شدن خواهد شد. هزینه آن به ازای هر مترمربع در مقایسه بارنگ‌های معمولی بالاتر است چون از مواد اولیه گران‌تری استفاده می‌شود و نسبت به رنگ خیلی مقاوم‌تر است.

کف‌پوش‌های اپوکسی بستگی به کاربردشان انواع مختلفی داشته و هرکدام به یک روش ساخته و اجرا می‌شوند.

کف‌پوش‌های اپوکسی صنعتی

یکی از مهم‌ترین انواع کف‌پوش‌های صنعتی، اپوکسی با ترافیک بالا است. این نوع کف‌پوش برای صنایعی طراحی‌شده است که در آن وسایل و ماشین‌آلات سنگین‌تردد می‌کنند و با توجه به بار و وزن ماشین‌آلات این اپوکسی را در ضخامت‌های بالا استفاده می‌کنند به‌عنوان‌مثال یک اپوکسی با 2 تا 3 میلی‌متر ضخامت، بار 5 تا 6 تن را به‌خوبی تحمل می‌کند. مسلم است که هر چه بار سنگین‌تر باشد ضخامت اپوکسی نیز به‌مراتب بیشتر خواهد بود.

کف‌پوش‌های اپوکسی آنتی استاتیک

این کف‌پوش‌ها که دارای خاصیت رسانایی هستند از تجمع بار بر روی سطح جلوگیری کرده و به دنبال حذف الکتریسیته ساکن هستند. کاربرد این کف‌پوش‌ها بیشتر در اتاق‌های سرور و اتاق‌های جراحی که نسبت به الکتریسیته ساکن حساس هستند می‌باشد.

کف‌پوش‌های اپوکسی آنتی باکتریال

کاربرد این کف‌پوش‌ها بیشتر در مکان‌هایی که حساس به آلودگی است می‌باشد. این کف‌پوش‌ها مانع از رشد باکتری شده و بیشتر مناسب کف بیمارستان‌ها و غیره است. در مواردی این نوع کف‌پوش‌ها به همراه نانو ذرات نقره تهیه‌شده‌اند که خاصیت میکروب‌زدایی را بیشتر می‌کنند؛ اما به دلیل قیمت بالای نانو ذرات نقره در کشور ایران از این نوع استفاده نمی‌شود و خوشبختانه اگر این نوع کف‌پوش‌ها حتی اگر فاقد نانو ذرات نقره باشد، می‌تواند از رشد باکتری جلوگیری کند.

کف‌پوش‌های اپوکسی پارکینگ


این کف‌پوش‌ها خاصیت ضد لغزش و سایش را دارا هستند و داشتن این دو خاصیت در کنار قیمت ارزان‌تر نسبت به انواع دیگر کف‌پوش‌ها، این نوع را به بهترین گزینه برای پوشش کف پارکینگ تبدیل کرده است.

 

کف‌پوش‌های اپوکسی در منزل


اگرچه این کف‌پوش‌ها بیشتر کاربرد صنعتی داشته اما دوام مکانیکی بالا، عایق بودن، تنوع فام و غیره، باعث شده که از کف‌پوش‌های اپوکسی را در منزل نیز استفاده کنند.

کف‌پوش‌های اپوکسی سه‌بعدی

با تلفیق سیستم اپوکسی با یک نقاشی سه‌بعدی که توسط لاک اپوکسی محافظت می‌شود می‌توان یک زیبایی ویژه‌ای ایجاد کرد که در سالیان اخیر بسیار موردتوجه واقع‌شده است. روش اجرا و مواد کف‌پوش اپوکسی سه‌بعدی کاملاً مشابه با کف‌پوش‌های اپوکسی در منزل است و صرفاً یک نقاشی سه‌بعدی بر روی سطح نصب می‌گردد که زیبایی ویژه‌ای را ایجاد می‌کند.

لایه‌بندی در کف‌پوش اپوکسی

کف‌پوش‌های اپوکسی از سه لایه تشکیل‌شده که از پایین به بالا عبارت‌اند از لایه اول یا پرایمر اپوکسی مخصوص بتن، لایه دوم یا لایه میانی، لایه نهایی یا لایه رویه. لایه پرایمر اپوکسی که روی بتن می‌ریزند بسیار نازک بوده و تقریباضخامت آن بین 0 تا 200 میکرون است. لایه دومی یا لایه میانی که روی لایه پرایمر اپوکسی کشیده می‌شود دارای ضخامت 1.8 تا 2 میلی‌متر بوده و کار این لایه بیشتر صاف کردن سطح بوده و بسته به خرابی سطح ضخامت آن متغیر است؛ اما لایه سوم یا همان لایه رویی دارای ضخامت 1 تا 1.2 میلی‌متر بوده که از جنس رزین اپوکسی بدون حلال و هاردنر اپوکسی پلی آمین سیکلوآلیفاتیک است که دارای ادتیوهای به‌خصوص و فام نهایی می‌باشد.

ابزارهای موردنیاز

برای این کار به ابزارآلاتی چون دستگاه ساب، دستگاه اسکراچر یا شات بلاست، جاروبرقی صنعتی، جارو دستی، کفش اپوکسی، کاردک شانه‌ای و کاردک تخت، غلتک پشمی، قلم‌مو، سطل خالی، همزن و میکسر، غلتک هواگیری و غلتک ویبره، دستکش و لباس کار و تجهیزات ایمنی و پمپ ایرلس اسپری نیاز است.

هزینه کف‌پوش اپوکسی

قیمت کف‌پوش‌های اپوکسی به عوامل زیادی چون خرابی سطح، میزان مواد اولیه  و غیره بستگی دارد. درمجموع با توجه به قیمت روز مواد، قیمت کف‌پوش اپوکسی باضخامت 3 میلی‌متر رقمی حدودی بین ۱۰۰ تا ۱۲۰ هزار تومان به ازای هر مترمربع می‌باشد.

نتیجه

کف‌پوش‌های اپوکسی نیاز به نگه‌داری داشته و هرچه بیشتر از آن‌ها مراقبت کنیم عمر بیشتری دارند. قبل از نصب کف‌پوش‌های اپوکسی باید سطح را کاملاً تمیز کرده و عاری از چربی یا اجزای سست و لغزنده باشد و آن را به‌طور کامل خشک نماییم. کف‌پوش درزمانی اجرا شود که دمای محیط بین ۵ تا ۴۵ درجه سانتی‌گراد باشد. قبل از مخلوط نمودن روکش و هاردنر لازم است روکش به مدت حدود ۲ دقیقه میکس شود.شما می توانید برای آشنایی بیشتر  ویادگیری نصب کف پوش های اپوکسی  در دوره کف پوش های سه بعدی اپوکسی موسسه آموزش عالی آزاد آرمان شرکت کنید ودر انتهای دوره  مدرک مورد تایید با امکان تایید و ترجمه وزارت علوم تحقیقات و فناوری قوه قضائیه و وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران دریافت کنید.  شما می توانید برای اطلاع از سایر دوره های موسسه آموزش عالی آزاد آرمان به صفحه دوره ها مراجعه کنید.

دوره های مرتبط