فن بیان و سخنوری

فن بیان و سخنوری

یکی از راز های برقراری ارتباط موفق با دیگران مهارت فن بیان و سخنوری است اگر شما می خواهید که در مهارت فن بیان و سخنوری بهتر شوید پیشنهاد می کنیم این مقاله را مطالعه کنید

فن بیان و سخنوری

چرا هر فرد در زندگی خود باید از فن بیان و سخنوری بهره‌مند باشد؟


دقت کرده‌اید در مراحل مختلف زندگی چه زمینه‌های کاری، زندگی شخصی یا حتی ارتباطات اجتماعی گاه تمام سعی خود را در موفق پیش بردن فعالیت‌ها نموده‌اید و جواب درستی نگرفته‌اید؟ می‌دانید انجام بسیاری از کارها قبل از هر چیز مستلزم آموختن تکنیک‌های آن است که به شما در موفقیتتان کمک بسیاری می‌کنند؟ چقدر می‌توانید دیگران را تحت تأثیر خود قرار دهید؟ میزان محبوبیت و مقبولیت شما در محل کار یا زندگی چقدر است؟ فن بیان و سخنوری باعث می‌شود افراد خوش‌مشرب‌تر به نظر برسند و هم‌نشینی با آن‌ها لذت‌بخش‌تر باشد. در این مقاله به شما خواهیم گفت برای تقویت مهارت‌های فن بیان و سخنوری باید چه کرد.شما می توانید برای افزایش مهارت های فن بیان خود در دوره فن بیان و ارتباط موثر موسسه آموزش عالی آزاد آرمان شرکت کنید.

کشف و بهبود مهارت فن بیان و سخنوری

پی بردن به اینکه چقدر در فن بیان و سخنوری مسلط هستید کار دشواری نیست. می‌توان به دو روش عملکردی و آموزشی این مهارت را شناسایی یا تقویت نمود.

 • کشف فن بیان و سخنوری در عملکرد

کافی است ببینید هنگام سخنرانی در جلسات و یا صحبت در جمع با چه روحیاتی ظاهر می‌شوید. هنگامی‌که با اعتمادبه‌نفس و روی گشاده با افراد روبرو می‌شوید و بابیانی صریح به مطرح کردن گفته‌های خود می‌نمایید، شما از مهارت فن بیان و سخنوری برخوردار هستید. افرادی که این مهارت را به‌صورت ذاتی دارند، دارای شخصیتی برونگرا و خونگرم هستند که به‌راحتی در محیط‌های مختلف با افراد ارتباط برقرار می‌کنند و موردقبول نیز واقع می‌شوند. بااین‌حال در بسیاری از مراحل زندگی می‌توان با اتکا به این مهارت موانع را از سر راه برداشت و مسائل را با کمترین تنش‌ها حل نمود.

 • بهبود فن بیان و سخنوری در آموزش

اگر از قدرت نفوذ در کلام برخوردار نیستید، جای نگرانی است، کلاس‌های بسیاری درزمینه آموزش مهارت‌های فن بیان و سخنوری وجود دارند که می‌توانید با شرکت در آن‌ها این توانایی را به کار گرفته و سرنوشتی متفاوت برای خود رقم بزنید. شاید ریشه بسیاری از مشکلات ارتباطی در محیط کار، زندگی زناشویی و ارتباطات جمعی در عدم شناخت مهارت‌های گفتاری باشد. با آموختن این مهارت مشکلات به‌وضوح خودنمایی می‌کنند و خواهید دانست اشتباهات رخ‌داده به چه علت بوده و بی‌شک دیدی مثبت به شرایط حاکم و آینده پیدا خواهید کرد.

چگونه با فن بیان و سخنوری می‌توان اعتمادبه‌نفس را افزایش داد؟


در فن بیان خواهید آموخت:

 • با اطمینان سخنان خود را بیان کنید.
 • ارتباط چشمی خوبی داشته باشید.
 • مخاطبان خود را بهتر بشناسید.
 • صریح و روان صحبت کنید.
 • لبخند بزنید.
 •  از زبان بدن به‌خوبی استفاده کنید.

همه این موارد به شما کمک می‌کنند تا اعتمادبه‌نفستان به‌مرور افزایش یابد و حتی تقویت شود.

برای تقویت مهارت فن بیان و سخنوری چه باید کرد؟


اگر از آن دسته از افراد هستید که این مهارت را کاملاً محسوس در زندگی خود حس می‌کنید، جای خوشحالی دارد. اما ماندن در این سطح هیچ‌گاه جایز نیست و بهتر است در پی رشد و توسعه آن باشید تا بهره بیشتری از این استعداد بالقوه ببرید.

 • هرروز به یادگیری بپردازید و مطالعه را فراموش نکنید. با این کار دایره لغات خود را افزایش می‌دهید و در بیان با تسلط بیشتری ظاهر خواهید شد.
 • استفاده از جملات و اصطلاحات عامیانه اصلاً مناسب سخنرانی نبوده بهتر است رسمی صحبت کنید.
 • گویش خود را بررسی کنید. دقت داشته باشید داد زدن و تند صحبت کردن از گیرایی سخنانتان می‌کاهد. آرام باشید و با ممارست صدای خود را رسا و واضح نمایید.
 • تمرین کنید، اگر در میان صحبت‌ها، موردی را از خاطر بردید باکمی سکوت به یادآورید. پراکنده‌گویی و آسمان ریسمان بافتن در این هنگام پشیمانی به بار خواهد آورد.
 • کم‌گوی و گزیده گوی، مختصر و مفید حرف زدن را تمرین کنید و هیچ‌گاه به ارائه توضیحات بیشتر نپردازید. اگر لازم است از مثال، ضرب‌المثل و یا اشعار کمک بگیرید که خواناتر و شناخته‌شده‌تر هستند.
 • قطعاً ارائه هر سخنرانی برای انجام و یا مطرح کردن هدفی خاص انجام می‌شود. به‌طور نامحسوس چند بار از ابتدا تا انتهای سخنرانی به آن اشاره‌کنید تا پس از سخنرانی مخاطبان به‌خوبی از هدفتان آگاه شود.
 • مهارت‌های تخصصی خود را افزایش دهید و با توجه به تغییرات روز دنیا در حیطه کاری خود گام بردارید. هر چه بیشتر از تخصص خود بدانید ایده‌های بهتری برای ارائه خواهید داشت.
 • عادات بدرفتاری و حرکتی در حین سخنرانی را از خود دور کنید. تمرکز داشته باشید تا کمتر و یا اصلاً آن‌ها را انجام ندهید. برای اینکه متوجه حرکات اضافه شوید، بهتر است جلو آینه تمرین کنید و هر بار از انجام آن خودداری کنید.
 • در صحبت‌های خود از مستندسازی و ادله محکم استفاده کنید. دقت داشته باشید هنگامی‌که آمار، جهانی یا معتبر باشند افراد بهتر به گفتار و سخنان شما اعتماد می‌کنند.
 • فن بیان و سخنوری باعث می‌شود تا به شرایط مسلط شوید و اگر اشتباهی در میان کلام رخ داد از کنار آن به‌سرعت عبور کنید و به ادامه بحث بپردازید. عذرخواهی بابت اشتباه در بیان، اذهان را متوجه کم‌تجربگی یا عدم تسلط سخنران خواهد کرد.
 • مهارت متقاعدسازی دیگران را بیاموزید تا فن بیان اثرگذارتر شود.
 • مهارت‌های غیرکلامی‌مانند زبان بدن را به‌خوبی مدیریت کرده و در این زمینه تخصصی‌تر عمل نمایید.
 • شخصیت شناسی بخوانید و به دنبال کسب اطلاعات در مورد خصوصیات مختلف افراد باشید. با این روش با مواجه افراد مختلف حتی به‌صورت اتفاقی و غیرمنتظره بهترین واکنش را نشان خواهید داد.

داشتن تخصص در یک امر خاص هیچ‌گاه توجیه مناسبی برای عدم یادگیری بیشتر نخواهد بود. بررسی‌ها نشان داده است افراد با فعالیت درزمینهٔ کاری یا تخصصی خود بعد از دو سال در یک سطح بدون تغییر باقی می‌مانند. علت این امر، عدم توجه به آموزش و یادگیری مهارت‌های بیشتر در یک زمینه است. توانمندترین افراد آن‌هایی هستند که همواره در تکاپو و فعالیت بوده و هیچ‌گاه دچار یکنواختی و خمودگی نمی‌شوند.

برای اطلاع از سایر دوره های موسسه آموزش عالی آزاد آرمان  شما می توانید به صفحه دوره ها مراجعه کنید.

دوره های مرتبط