مذاکره فروش

مذاکره فروش

اگر شما یک مدیر یا فروشنده هستید و می خواهید تسلط بیشتری در فروش داشته باشید می توانید با آموختن مهارت های مذاکره فروش در کار خود موفق باشید

مذاکره فروش

تأثیر مذاکره فروش بر ویژگی‌های فردی

مذاکره فروش برخلاف نامی که دارد تنها برای فروش و ارائه محصول به کار نمی‌رود. قدرتی که این نوع مذاکره به افراد می‌دهد سبب می‌شود از سخن شیوا و توجیه‌کننده‌ای نیز برخوردار باشند و دیگران را تحت تأثیر خود قرار دهند. ازآنجایی‌که تمرکز اصلی در این مقاله بر روی فروش است بحث را به بیراهه نمی‌کشانیم. به بیان کلی می‌توان گفت حرف این افراد خریدار دارد چون تکنیک‌های مذاکره فروش را به‌خوبی می‌دانند. فروشنده حرفه‌ای مذاکره فروش را به‌خوبی می‌داند و تکنیک‌های آن را در زمان و مکان مناسب عملی می‌کند.

مدیران، فروشندگان، افرادی که جویای کار هستند حتماً باید با این مهارت به‌خوبی آشنایی داشته باشند. درصورتی‌که تسلط کافی درفروش ندارید می‌توانید این مهارت را به‌صورت دوره یا آموزش بگذرانید و به‌صورت بالقوه درآورید. افراد حرفه‌ای با مذاکره فروش مهارت‌هایی را به دست می‌آورند که شاید در هیچ کتاب و آموزشی وجود نداشته باشد زیرا در کار فروشندگی با افراد مختلف و خلقیات متفاوت روبرو هستند و به‌مرور طبق تجربه روش برخورد با آن‌ها را می‌آموزند.شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد دوره‌های مذاکره فروش موسسه آموزش عالی آزاد آرمان  به لینک دوره مذاکره فروش مراجعه کنید.

1.یک فروشنده حرفه‌ای ذاتاً فروشنده به دنیا آمده است

فروشندگان حرفه‌ای باعلاقه قلبی به این کار مشغول هستند و حتی بدون آشنایی با مذاکره فروش به‌خوبی از عهده توجیه فرد مقابل برمی‌آیند. درصورتی‌که مهارت کافی درفروش ندارید اما پتانسیل انجام آن در وجودتان نهفته باشد با آموزش می‌توانید استعدادهای خود را کشف کنید و ارتباط بهتری درفروش، با مخاطب برقرار نمایید. درواقع یک فروشنده حرفه‌ای به ذات فروشنده است، فقط باید این مهارت و استعدادها شناسایی و شکوفا شود.

2.مذاکره فروش شخصیت شمارا برونگرا می‌سازد

شاید دیده باشید فروشندگان اغلب افرادی شاد و خوش‌مشرب هستند که به‌خوبی با سایرین ارتباط برقرار می‌کنند. این افراد مذاکره فروش موفقی دارند و بیشتر با عواطف و احساسات طرف مقابل ارتباط برقرار می‌کنند. اگر فردی درون‌گرا هستید ممکن است نتوانید یک فروشنده خوب شوید زیرا تا ارتباط پویا ایجاد نکنید نمی‌توانید وارد مرحله معرفی و فروش شد.

3.با مذاکره فروش اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید

یک فروشنده در ایجاد مذاکره فروش موفق بسیار استادانه عمل می‌کند. برای این فرد ظاهر شدن در جمع رسمی و غیررسمی فرقی نمی‌کند، درهرصورت صحبت‌های خود را باانرژی و صراحت تمام بیان خواهد کرد. درواقع در مذاکره فروش به شما آموزش داده می‌شود تا صحبت خود را با مخاطب چطور آغاز کنید و ادامه گفتگو چطور انجام شود تا از اصل موضوع دور نشوید.

4.سناریونویسی مهم‌ترین مهارت در مذاکره فروش

همیشه قدرت در گفتار یک فروشنده به‌صورت بداهه ظاهر نمی‌شود، بلکه یک فروشنده حرفه‌ای به‌خوبی می‌داند در مذاکرات فروش اصل سناریونویسی را باید مدنظر قرار دهد. قبل از آنکه در جمع یا محلی برای ارائه ظاهر شود:

1.عناوین و موضوعات مهم را با خود مرور می‌کند.

2.سؤالات احتمالی که ممکن است پرسیده شود را در ذهن پاسخ می‌دهد.

3.درصورتی‌که نیاز به تغییر روند در گفتگو باشد، گفتگوی ثانویه را پیشاپیش انتخاب می‌کند. (هیچ‌گاه یک فروشنده خوب دست‌خالی به ارائه نمی‌پردازد و دست‌خالی هم از جلسات باز‌نمی‌گردد.)

5.همسویی مهارت‌های مذاکره فروش با تحولات اجتماعی

این روزها همه‌چیز در حال تغییر و تحول است. مواردی از قبیل فرهنگ، اوضاع اقتصادی، سیاسی، اجتماعی و غیره که در شرایط مختلف ممکن است یک فروشنده با آزادی عمل، تنگناهای اقتصادی و تغییر روش‌های فروش مواجه باشد. درهرصورت مذاکره فروش به شما توانایی پذیرش شرایط موجود را می‌آموزد و انعطاف لازم برای روبرویی با آن‌ها را ایجاد خواهد کرد.

6.با مذاکره فروش توانمندی‌های خود را ارتقاء دهید

مذاکره فروش برای یک فروشنده شکست‌های احتمالی و عدم موفقیت‌ها را هم به تصویر می‌کشد و فرد را با شرایط دشوار روبرو می‌سازد. باید بدانید اگر یک فروشنده حرفه‌ای هم باشید ممکن است روزی با شکست مواجه شوید. این شکست‌ها هستند که تبدیل به فرصت می‌شوند و هر بار شمارا توانمندتر می‌سازند.

تکنیک‌های مهم مذاکره فروش

 • مواضع خود را با شفافیت هر چه تمام مطرح کنید.
 • شنونده و گوینده خوبی باشید.
 • پیشنهاد قیمت را اول‌ازهمه بدهید.
 • با تصمیم‌گیرنده اصلی مذاکره کنید نه واسطه‌ها.
 • بر ارزش‌های انسانی و فروش حرفه‌ای تأکید داشته باشید.
 • مذاکره را به درازا نکشانید.
 • فروش را به‌صورت کتبی ثبت نمایید.

رفتارهای غیرحرفه‌ای در مذاکره فروش

 • تملق یا چاپلوسی
 • میانه‌روی در ارائه پیشنهاد‌ها
 • تمایل به برد یک‌طرفه
 • قطعی کردن یک فروش به‌صورت کلامی یا تلفنی
 • منحصراً صحبت در مورد قیمت‌ها
 • ترک جلسه مذاکره در زمان نامناسب
 • تحجر و مخالفت زیاد
 • شکست قیمت‌ها در اولین درخواست مشتری

رفتارهای حرفه‌ای در مذاکره فروش

 • اگر فروشنده محصول یا کالای خاص هستید خودتان هم از آن باید استفاده کرده باشید. (چطور می‌شود فروشنده خودرویی باشید که از آن تعریف می‌کنید ولی استفاده نمی‌کنید؟)
 • مسئولیت موفقیت یا شکست یک قرارداد را بر عهده بگیرید (در صورت مواجه‌شدن با شکست دنبال مقصر نباشید).
 • جلب اعتماد و توجه خریدار با ارائه مدارک و مستندات (مشتری حق دارد با اطمینان خاطر به خرید بپردازد)
 • از رقابت بپرهیزید و در فکر تسلط و در دست گرفتن زمام امور باشید (تسلط باعث می‌شود خاص شوید، اما در رقابت یکی شبیه همه خواهید بود).
 • طوری با مشتری برخورد کنید که عدم تمایل به خرید، تبدیل به اشتیاق در خرید شود.
 • از هر فرصتی در کسب‌وکار خود با آغوش باز استقبال کنید و تنبلی را کنار بگذارید.

مذاکره در جلسات سازمان‌ها و یا کسب‌وکارهای کوچک هم می‌تواند به‌صورت کاملاً حرفه‌ای انجام شود. درواقع تمام زندگی انسان در طول تاریخ با مذاکره انجام‌شده است و پروسه زیاد پیچیده‌ای نیست.

شما می توانید برای افزایش مهارت فن بیان وسخنوری  خود در دوره های فن بیان و ارتباط موثر موسسه آموزش عالی آزاد آرمان شرکت کنید و جذابیت های کلامی خود را افزایش دهید.

دوره های مرتبط