آموزش عکاسی صنعتی

آموزش عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی شاخه ای از عکاسی است اگر شما از علاقه مندان عکاسی صنعتی هستید میتوانید با مطالعه این مقاله با این شاخه از عکاسی بیشتر آشنا شوید.

آموزش عکاسی صنعتی

عکاسی صنعتی چیست؟

عکاسی صنعتی شاخه‌ای از عکاسی است که وظیفه عکاس، به نمایش درآوردن دقیق و کامل و باکیفیت تصویر با استفاده از امکانات، تجهیزات مناسب و نورپردازی‌های لازم می‌باشد. هدف از عکاسی صنعتی تنها یک‌چیز است و آن نمایش کامل و واضح تصویر از زوایای مختلف می‌باشد.

اگر شما علاقه مند به عکاسی صنعتی هستید در ادامه  مطلب نیز با ما همراه باشید. شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های عکاسی موسسه آموزش عالی آزاد آرمان به صفحه دوره جامع عکاسی مراجعه کنید.

اهمیت عکاسی صنعتی

اهمیت عکاسی صنعتی به‌قدری است که شرکت‌های تبلیغاتی بیشتر وقت خود را صرف آن می‌کنند. هرچقدر عکاس از محصولات به‌طور حرفه‌ای عکس بگیرد مشتری بیشتر تحت تأثیر قرار می‌گیرد.

نقش عکاسی صنعتی در تبلیغات

هر مجموعه‌ای با هر نوع فعالیتی برای معرفی به جامعه نیازمند تبلیغات است و تبلیغات در اصل سرمایه‌گذاری برای رسیدن به اهداف مجموعه‌های تولیدی، صنعتی و خدماتی است که در طول زمان بازخورد مناسب را به‌خوبی اثبات کرده است. عکس‌ها ابزار مهم و غیرقابل‌انکار در تبلیغات هستند و امروزه مدیرهای هوشمند از این ابزار مهم در تبلیغات غافل نیستند.

نقش دستیار در عکاسی صنعتی

برای عکاسی صنعتی بهتر است یک دستیار داشته باشید. شاید در بقیه حرفه‌ها داشتن دستیار مهم نباشد اما برای عکاسی صنعتی بسیار ضروری است. در واقع عکاسی به‌صورت تنهایی خیلی کار سخت و وقت‌گیری بوده که حضور دستیار مدت‌زمان جلسه عکاسی را تقریباً به نصف کاهش می‌دهد.

وصل کردن دوربین به لپ‌تاپ

تکنیکی که در عکاسی صنعتی وجود دارد تکنیک tethering است. این تکنیک یعنی وصل کردن دوربین عکاسی به لپ‌تاپ به‌طوری‌که هر عکسی که گرفته می‌شود مستقیم به لپ‌تاپ فرستاده شود. استفاده از این موردنیاز شمارا به کارت حافظه رفع کرده و این امکان را به شما می‌دهد که بعد از گرفتن هر عکس، آن را سریع بررسی کنید.

نورپردازی

نورپردازی در عکاسی صنعتی نقش زیادی در خوب بودن آن عکس ایفا می‌کند و تقریباً 90 درصد عکاسی را تشکیل می‌دهد. عکاسی یعنی دست‌وپنجه نرم کردن با عکاسی و فاصله یک عکس باکیفیت با یک عکس بی‌کیفیت در نورپردازی است؛ بنابراین یک خطای کوچک در نورپردازی تأثیر بسیار زیادی در کیفیت آن عکس دارد. شاید این حساسیت در عکاسی، برای سایر سبک‌های عکاسی وجود نداشته باشد اما عکاسان صنعتی با تأثیر نور در عکاسی صنعتی آشنا هستند.

درآمد در عکاسی صنعتی

عکاسی یک تفریح مفرح و مهیج است و در عین چالش‌ها و سختی‌هایی که دارد کسب‌و‌کار شماست و باید از این کار درآمد کسب کنید بنابراین در این حرفه تعارف را کنار بگذارید و برای خودتان حدومرزهایی داشته باشید.

فایل‌های PSD و RAW

نکته‌ی مهمی که در عکاسی صنعتی وجود دارد فایل‌های PSD و RAW است. این فایل‌ها قانوناً متعلق به عکاس بوده و مشتری حق ندارد این فایل‌ها را از عکاس بگیرد. درواقع تنها چیزی که عکاس به مشتری می‌دهد چند فایل PNG یا JPG است اما گاهی از قبل باهم توافق می‌کنید که خروجی کار شما فرمت PSD باشد و یا قرار بر این می‌شود که عکس‌های خام (RAW) پروژه رو هم تحویل بدهید. در این موارد قیمتی که در حرفه‌ی عکاسی برای فایل‌های خام و PSD متداول هست بین 2 تا 3 برابر مبلغی هست که بابت فایل‌های JPG مطالبه می‌کنید.

سختی‌های عکاسی

ازنظر مردم عکاسی یعنی فشار دادن یک دکمه و گرفتن عکس اما اگر یک روز کار شما فقط عکاسی باشد متوجه خواهید شد که عکاسی علاوه بر خلاقیت ذهنی به فیزیک بدنی خوبی هم نیاز دارد. نشست و برخاست پی‌درپی، رفت‌وآمدهای بسیار، جابه‌جا کردن وسایلی که قصد عکاسی از آن‌ها رادارید و چندین فعالیت دیگر باعث می‌شود در عکاسی انرژی زیادی را صرف کنید.

باتری دوربین عکاسی

یک جلسه عکاسی صنعتی حداقل 3 یا 4 ساعت وقت می‌گیرد و شارژ باطری شما در طی این مدت تمام خواهد شد؛ بنابراین شارژر دوربینتان را حتماً همراه خود داشته باشید.

وسایل کثیف

این نکته بی‌نهایت مهم است که وسایل و کالاهایی را که قرار است عکس بگیرید را حتماً تا جایی که می‌توانید تمیز کرده و برق بیندازید. اگر آثار چربی و کثیفی روی سوژه‌ی شما باشد کار پر چالشی رو برای درست کردنش در فتوشاپ خواهید داشت. پس بهتره با چند ثانیه وقت بیشتر سر صحنه‌ی عکاسی، خودتان رو از شر ادیت‌های اضافه خلاص کنید.

لنز

لنز ابزاری بسیار مهم و حساسی در عکاسی است که در صورت دارا بودن کیفیت خوب می‌تواند عکس شمارا بسیار زیبا و واضح کرده و درصورتی‌که از کیفیت خوبی برخوردار نباشد، اعتبار عکس شمارا مخدوش می‌کند. در مورد اهمیت لنزها گفته‌اند که اگر بهترین دوربین دنیا را داشته باشید ولی از لنزی نامناسب استفاده کنید، حتماً عکس‌های شما خراب خواهند شد ولی اگر بهترین لنز را داشته باشید و بدترین بدنه دوربین دنیا، حتماً عکس‌های شما خوب خواهند شد.

نتیجه:

عکاسی صنعتی اصولاً به لحاظ تبلیغات و پیام‌رسانی اثربخش گاهی بر آینده و روال کاری یک کارخانه مؤثر و سرنوشت‌ساز است بنابراین پیش از اجرای این امر توصیه می‌شود پیشینه و مهارت حرفه‌ای عکاس و به‌علاوه وسایل و تجهیزات به کار گرفته‌شده به‌وسیله شما تحت نظارت قرار بگیرد تا با خیال آسوده در قسمت تبلیغات هزینه لازم را صرف کنید و تأثیر و کارکرد آن برایتان رضایت‌آمیز باشد.شما می توانید با مطالعه مقاله نکات مهم عکاسی حرفه ای ترفند های  عکاسی حرفه ای را بیاموزید.

دوره های مرتبط