عکاسی پرتره

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره امروزه یکی از سبک های جذاب عکاسی است و از طرفداران زیادی برخوردار است اگر شما نیز به این سبک از عکاسی علاقه مند هستید می توانید با مطالعه این مقاله برخی از نکاتی که می تواندعکاسی شما را بهبود ببخشد را فرابگیرید.

عکاسی پرتره

عکاسی پرتره نوعی از سبک‌های معروف عکاسی است که در آن به عکس‌برداری از چهره افراد پرداخته می‌شود.عکاسی پرتره انواع مختلفی مثل پرتره تمام‌قد، پرتره پرسنلی، پرتره هنری، پرتره سیاسی، پرتره تبلیغاتی، پرتره خانوادگی و غیره می‌باشد.پرتره تمام‌قد همان‌طور که از اسمش پیداست برای عکاسی از کل بدن بوده و معمولاً کادر این نوع عکاسی مستطیل عمودی است. پرتره پرسنلی بیشتر برای ثبت‌احوال و ادارات دولتی کاربرد دارد. پرتره هنری بیشتر مورداستفاده هنرمندان و بازیگران می‌باشد و در پرتره سیاسی، از نمادهای ملی میهنی و بومی میهنی استفاده‌های فراوان می‌شود. به همین ترتیب هرکدام از انواع پرتره کاربرد خاصی دارند.

در عکاسی پرتره نورپردازی‌ها به روش‌های گوناگونی انجام می‌شود که عبارت‌اند از استفاده از نور طبیعی، نورپردازی رامبراند، نورپرداز پروانه‌ای، نورپردازی یک طرفه و نورپردازی حلقوی.

اگر شما از علاقه‌مندان عکاسی در سبک پرتره هستید پیشنهاد می‌کنیم در ادامه مطلب نیز با ما همراه باشید شما همچنین می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دوره‌های عکاسی موسسه آموزش عالی آزاد آرمان به صفحه دوره  جامع عکاسی مراجعه کنید.

نکات مهم در عکاسی پرتره

عکاسی پرتره مانند دیگر سبک‌های عکاسی دارای نکات ریز و انواع چالش است که به شرح چند مورد از آن می‌پردازیم.

لنز

در این سبک از عکاسی برخلاف سبک‌های دیگر عکاسی نوع دوربین در مقابل نوع لنز اهمیت زیادی ندارد. در این سبک، لنز با دیافراگم بالا بیشتر استفاده می‌شود البته استفاده از لنز کیت به این معنا نیست که نمی‌توانید پرتره‌های خوبی ثبت کنید، اما اگر می‌خواهید عکاسی پرتره‌ی خود را به مرحله‌ای جدید ببرید، بهتر است از لنزهای پرایم استفاده کنید.

تنظیمات دوربین

به‌طورکلی در بیشتر سبک‌‌های عکاسی تنظیماتی مانند حساسیت سنسور، دیافراگم و سرعت شاتر در وضوح تصویر نقش بسزایی دارد اما در عکاسی پرتره تنظیماتی مانند دیافراگم، تأثیر زیادی درنتیجه نهایی دارد. هرچه دیافراگم بازتر باشد (عدد آن کمتر باشد) عمق میدان کمتر می‌شود، یعنی مقدار کمتری از تصویر در محدوده‌ی فوکوس است.

فوکوس

گاهی اوقات در عکاسی پرتره هدف قرار دادن سوژه در فوکوس می‌باشد و این کار بسیار مهم است. اگر تمام سوژه در فوکوس قرار داشته باشد مشکلی نداریم ولی اگر کل سوژه در محدوده فوکوس قرار نگیرد در این شرایط همواره روی نزدیک‌ترین چشم فوکوس کنید و مطمئن شوید که فوکوس کاملاً واضح باشد، زیرا زمانی که با عمق میدانی به این کمی سروکار دارید، حتی اگر فوکوس به ‌میزان کمی نادرست باشد، در تصویر نهایی بسیار مشخص خواهد بود و تصاویرتان ظاهر خوبی نخواهند داشت.

آشنایی با سوژه

قبل از شروع جلسه عکاسی پرتره بهتر است که با سوژه خود ارتباط برقرار کرده و درباره‌ی جلسه عکاسی و نحوه‌ی روند آن صحبت کنید. این ملاقات به شما کمک می‌کند تا ببینید ایده‌های شما پاسخگوی جلسه‌ی عکاسی هست یا نه. مهم‌تر از همه اینکه باهم راحت‌تر برخورد می‌کنید و این‌یکی از مهم‌ترین فاکتورهای یک جلسه‌ی موفق عکاسی پرتره حرفه‌ای می‌باشد.

سوژه در عکاسی

مهم نیست که چه تعداد سوژه در عکس است، اگر می‌خواهید عکستان جذاب و خیره‌کننده باشد، ترکیب را تا جای ممکن ساده انتخاب کنید. اگر نمی‌توانید پس‌زمینه‌ی مناسبی پیدا کنید، اصلاً خودتان را اذیت نکنید. تمام چیزی که احتیاج دارید، مدل و دوربینتان است.

پس‌زمینه در عکاسی پرتره

پس‌زمینه در عکاسی پرتره نقش بسزایی داشته و وقتی‌که یک پرتره پس‌زمینه ساده داشته باشد جذاب‌تر خواهد بود به این دلیل که چیز زیادی برای منحرف کردن توجه بیننده از سوژه وجود نخواهد داشت. به زبان ساده، هرقدر هم که سوژه‌ی شما جذاب و گیرا باشد، بازهم یک پس‌زمینه‌ی ساده می‌تواند به حفظ تمرکز مخاطب روی آن کمک کند.

نورپردازی در عکاسی پرتره

در هرجایی که قصد عکاسی دارید باید مواظب نورپردازی باشید. اگر در محیط داخلی عکاسی می‌کنید باید تجهیزات لازم برای انجام این کار را داشته باشید. اگر در محیط بیرون و با نور طبیعی عکاسی می‌کنید، زمان عکاسی و زاویه‌ی تابش نور خورشید را با مکان و نحوه‌ی موقعیت سوژه هماهنگ کنید. هنگام طلوع و غروب خورشید بهترین زمان‌ها برای عکاسی پرتره حرفه‌ای هستند. از عکاسی در وسط روز وقتی‌که نور خورشید شدید است خودداری کنید، زیرا زمان مناسبی برای عکاسی پرتره نیست. آب‌وهوای ابری را هم از قلم نیندازید چون نورپردازی و سایه‌های ملایمی روی سوژه می‌اندازد که برای عکاسی پرتره حرفه‌ای، فوق‌العاده است.

سرعت شاتر

به دلیل اهمیت وضعیت بدن و صورت سوژه‌های عکاسی در پرتره نیاز است تا با سرعت شاتر بالا عکاسی نمود. برای مثال در یک عکس سوژه پلک می‌زند یا وضعیت صورت او عوض می‌شود که می‌تواند عکس را خراب کند. برای همین در سرعت‌های بالای شاتر باید از جبران‌سازی ایزو کمک گرفت تا حرکات سوژه‌ها ثبت نگردد. برای مثال ایزو 100 تا 400 مناسب است. در محیط‌های کم‌نور ایزو تا 1600 یا 3200 هم بالا خواهد رفت که باعث ایجاد نویز در تصویر می‌شود. بهتر است بدونید که وجود نویز بهتر از یک عکس تار و بی‌مصرف است.

نتیجه

درمجموع کسانی که عکاسی پرتره انجام می‌دهند ابتدا باید سوژه خود را بشناسند، در قدم‌های بعدی نورپردازی را فراموش نکنند، دوربین را به‌خوبی بشناسند و غیره. عکاسی پرتره یکی از جذاب‌ترین بخش‌های عکاسی به‌حساب می‌آید و چیزی فراتر از دانستن نحوه‌ی عکاسی از افراد است. در عکاسی پرتره حرفه‌ای باید توجه بیننده جذب شود و احساس و عواطف موردنظرتان در عکس نمایان شود.شما همچنین می توانید با مطالعه مقاله ترفند های عکاسی با برخی از ترفند های عکاسی حرفه ای  آشنا شوید.

دوره های مرتبط