ترفندهای عکاسی

ترفندهای عکاسی

اگر به دنبال ترفندهای عکاسی هستید تا بتوانید عکس های جالب و زیباتری بگیرید شما می توانیدبا مطالعه این مقاله با برخی از ترفند های جالب عکاسی آشنا شوید.

ترفند‌های عکاسی

امروز حقه‌ها و ترفندهای عکاسی با دوربین و حتی موبایل رواج پیداکرده است. در عصر امروز هرکسی یک دوربین دارد.امروزه همه‌ی تلفن‌هاي همراه دوربین‌دارند و هر شخصی هم کـه موبایل دارد همیشه عکاسی می‌کند و به دنبال ثبت لحظات خوب می‌باشد.شما می توانیدبا شرکت در دوره عکاسی  تکنیک های جالب عکاسی را فرا بگیرید برای کسب اطلاعات بیشتر از این دوره می توانید به صفحه دوره جامع عکاسی مراجعه کنید.در ادامه  چند مورد از ترفند‌های عکاسی را به شما شرح می‌دهیم.

تکنیک های جالب عکاسی 

تکنیک Zoom bursts


تکنیک Zoom bursts یکی از ترفندهای عکاسی به شمار‌ می‌رود و به‌وسیله Zoom bursts می‌توان عکس‌های پویایی را در نور ایجاد کرد. استفاده از این تکنیک در شب نیز بسیار جذاب است. زوم کردن لنز در حین نوردهی طولانی چه بزرگنمایی و چه کوچک نمایی موقعی که نورهای مصنوعی در کادر وجود دارد، نورهای خطی درخشان و رنگارنگی ایجاد می‌کند. برای داشتن خط‌های مستقیم، این تکنیک را با دوربینی که بر روی سه‌پایه ثابت‌شده است امتحان کنید. مطمئن شوید که نقطه کانونی در مرکز کادر باشد و سعی کنید از فلاش برای افزایش شار پنس اشیا استفاده کنید.

حذف فیلتر UV


یکی از کارهایی که در عکاسی شب برای ثبت تصویر بهتر لازم است حذف فیلتر UV می‌باشد. درنتیجه اگر از فیلتر UV یا Skylight برای محافظت از اجزای جلویی لنز استفاده می‌کنید، اکنون زمان آن است که این فیلترها را بردارید. وقتی برای عکاسی در شب از فیلترهای UV استفاده می‌کنیم و آن را بر روی لنز قرار می‌دهیم انعکاس داخلی ایجاد خواهد شد، به‌ویژه وقتی‌که ماه یا منبع نور در کادر باشد. به‌جای فیلتر از هود استفاده کنید. هود لنز شمارا از ضربه و خط و خش محافظت خواهد کرد و همچنین از ورود نورهای سرگردان به لنز جلوگیری می‌کند. از عناصر جلویی لنز بیشتر باید در نور روز محافظت کرد، اما نورهای خیابان نیز ممکن است مانند خورشید باعث flare یا شعله‌ور شدن شود. شما همچنین می‌توانید برای محافظت لنز خود در عکاسی شب از یک‌تکه کارت سیاه ساده استفاده کنید. به این وسیله می‌توانید تفاوت را هنگام عکاسی در نور شدید خیابان ببینید. درنتیجه حذف فیلتر UV یکی از ترفندهای عکاسی به شمار می‌رود.

عکاسی از شهرها در نور شب


عکاسی از ساختمان‌ها در شب نیازمند نوردهی طولانی، ثابت کردن دوربین بر روی سه‌پایه و ریموت شاتر است. احتمال overexpose شدن ساختمان‌های روشن در شب بسیار زیاد است درنتیجه اول تست بگیرید و نمودار آن را بررسی کنید. فعال کردن حالت هشدار های لایت دوربین می‌تواند یک راهنمای سریع برای نقاط بیش‌ازحد روشن باشد. یک‌شب صاف بعد از یک روز بارانی را انتخاب کنید و از انعکاس گودال‌های آب برای افزودن روشنایی و رنگ به‌پیش زمینه تاریک استفاده کنید. و این‌یکی از ترفندهای مهم عکاسی به شمار می‌رود.

پروژه‌های عکاسی داخل ساختمان


عکاسی از ساختمان از نمای بیرون و داخل، شبیه به عکاسی ساختمان در نور شب ‌می‌باشد. یکی از ترفندهای عکاسی برای این‌که بتوانید امتحان کنید، عکاسی از نورهای مارپیچ یا اسپیروگرام است. با آویزان کردن یک چراغ‌قوه سبک از سقف و با چرخاندن آن، می‌توانید الگوهای نوری زیبایی را با استفاده از نوردهی طولانی ایجاد کنید. لازم است که دوربین را درست زیر چراغ‌قوه قرار دهید درنتیجه مطمئن شوید که چراغ‌قوه محکم است.

استفاده از فورس پرسپکتیو


این اصطلاح نام یکی از ترفند‌های عکاسی است و همواره سعی می‌کند اشیائی که در فاصله‌ی دوری از هم قرار دارند در یک سطح نشان دهد. امروزه استفاده از این روش بسیار همگانی شده است اما برای ثبت این تصاویر سعی کنید زاویه‌ای از دوربین را پیدا کنید که شمارا قادر سازد تا دو فاصله غیر مرتبط و معمولاً مساوی را در یک‌فاصله مشابه قرار دهد. به یک فواره در پس‌زمینه فکر کنید و یک بطری در پیش‌زمینه را تصور کنید یا مثلاً شخصی که به یک ساختمان معروف تکیه کرده یا در مقیاس کوچک‌تر، بالون‌هایی که به هوا می‌فرستیم (به‌ویژه آن‌هایی که بر روی آن نقاشی صورت کشیده شده است) یا سگ‌هایی که مثلاً رانندگی می‌کنند مثال‌های کلاسیک فورس پرسپکتیو هستند. این‌یکی از ترفندهای عکاسی به شمار می‌رود.

عکاسی صریح و یا عکاسی کندید


بعضی عکس‌ها هستند که به‌طور غیررسمی و بدون اطلاع سوژه از آن گرفته می‌شود، بدون آنکه شخص ژست و حالت خاصی گرفته باشد. این حالت می‌تواند بهتر از حالتی باشد که فرد به دوربین نگاه می‌کند. این نوع عکاسی یکی از ترفند‌های عکاسی به شمار می‌رود.

پس‌زمینه Underexpose


پس‌زمینه Underexpose یکی از ترفندهای عکاسی برای اضافه کردن حس دراماتیک به پرتره‌های بیرونی در نور روز، روشن کردن سوژه با فلاش است که نام دیگر آن underexpose کردن پس‌زمینه است. استفاده از این تکنیک به دوربینی که از آن استفاده می‌کنید بستگی دارد.به‌عنوان‌مثال، در دوربین‌های کانن شما نوردهی فلاش را جداگانه کنترل می‌کنید. تنها چیزی که لازم است انجام دهید استفاده از جبران نوردهی برای نور محیطی و کاهش آن تا ۲ یا ۳ مرحله است. نوردهی فلاش نیکون کمی متفاوت است، استفاده از جبران نوردهی، نوردهی کلی شامل دوربین و فلاش را کاهش می‌دهد. لازم است که شما جبران نوردهی فلاش را با مقدارهای مشابه افزایش دهید. درنتیجه برای استفاده از این ترفند بهتر است به راهنمای دوربین مراجعه کنید.

تکنیک Panning


این تکنیک مخصوص ثبت تصاویر پرندگان بوده که در آن دوربین و لنز را به دنبال حرکت آن‌ها حرکت می‌دهید. ایده این است که سوژه در یک موقعیت در داخل کادر قرار بگیرد درنتیجه وقتی پس‌زمینه در حال حرکت است و تار به نظر می‌رسد، عکس خیلی شارپ به نظر می‌رسد. استفاده از یک سه‌پایه که با یک بال هد ثابت‌شده است به شما کمک می‌کند تا مطمئن شوید که حرکت تا حد ممکن به نرمی انجام می‌شود و تصاویر درجایی که لازم است به‌قدر کافی شارپ هستند. اما اگر قصد دارید بدون سه‌پایه عکاسی کنید، استفاده از لنز دارای لرزش گیر به همراه panning mode مفید خواهد بود.

دوره های مرتبط