آموزش عکاسی دیجیتال

آموزش عکاسی دیجیتال

اگر شما علاقه مند به عکاسی دیجیتال هستید می توانید با مطالعه این مطلب مانند یک حرفه ای در عکاسی دیجیتال عمل کنید و عکس های زیبا و به یاد ماندنی بگیرید.

آموزش عکاسی دیجیتال

برای گرفتن یک عکس و همچنین رضایت‌بخش وجود دوربین‌های دیجیتال کافی نیست.آموزش عکاسی دیجیتال طرز کار با دوربین‌های عکاسی و همچنین با آموزش تکنیک‌های هنر عکاسی به شما، عکس گرفتن را می‌آموزد. این آموزش به شما کمک خواهد کرد که عکاسی با وضوح‌بالا و حرفه‌ای را تا حدودی بیاموزید. شرکت دردوره‌های مختلفی که تحت عنوان آموزش عکاسی دیجیتال با توجه به ریزه‌کاری‌هایی که در این حرفه وجود دارد ضروری به نظر می‌رسد. فراگیری عکاسی وحضور در دوره‌های مجازی یا حضوری آموزش عکاسی دیجیتال می‌تواند ضمن شناسایی تجهیزات لازم، شمارا با جدیدترین متدهای عکاسی ازجمله عکاسی پرتره بااندروید یا عکاسی پرتره می‌تواند آشنا کند. شما می‌توانید برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد شرکت در دوره‌های آموزشی عکاسی به صفحه  دوره جامع عکاسی مراجعه کنید.

بعضی از اصول اولیه دوربین‌های عکاسی و عکاسی دیجیتال

مفهوم اعداد نوشته شده بر روی لنز دوربین

این اعداد و ارقام بیانگر فاصله کانونی لنز (۵۵- ۱۸) و اندازه باز و بسته شدن دیافراگم (اپرچر) می‌باشد که به‌صورت اعداد ۱:۳٫۵-۵٫۶ نمایش داده می‌شوند. همچنین عدد Ø۵۲mm نشان‌دهنده دهانه قطر لنز دوربین شما می‌باشد. همچنین اعداد ۱:۲ و ۱:۱ نیز به ترتیب به تله فوتو بودمن یا ماکرو بودن لنز دوربین دیجیتال شما اشاره دارند. علامت II  نیز به ارتقای عدسی اشاره دارد.

امکانات دوربین‌های دیجیتال برای عکاسی


جدا از مراحل استفاده از دوربین دیجیتال، آشنایی با قطعات جانبی در آموزش عکاسی دیجیتال و همچنین قطعه‌های تشکیل‌دهنده‌ی یک دوربین دیجیتال، لازم است با حالات مختلف عکاسی با دوربین دیجیتال آشنا شوید تا تصویری با وضوح‌بالا و به‌یادماندنی را تولید کنید. آموزش عکاسی دیجیتال  به‌صورت فیلم‌های ویدئویی نیز ارائه می‌شود، این حالت‌ها را به بهترین شکل ممکن تشریح ونحوه تنظیم آن‌ها نیز برای کاربر تشریح می‌شود. ما در این مقاله به شرح چند مورد از حالات مختلف عکاسی دیجیتال می‌پردازیم.

  • حالت پرتره

گاهی برای یک عکاس پیش می‌آید و قصد عکاسی از یک سوژه خاص را دارد. حالت پرتره یکی از حالات دوربین‌های دیجیتال می‌باشد که به شما کمک خواهد کرد تا پرتره‌هایی زیبا با پس‌زمینه‌هایی زیبا و جذاب را ثبت نمایید. اما اگر دسترسی به دوربین دیجیتال ندارید می‌توانید از دوربین موبایل خود استفاده کرده و با همین حالت پرتره در موبایل، بیشتر و زودتر به نتیجه مطلوب می‌رسید.

  • حالت زوم اشیاء

این حالت همان‌طور که از اسمش پیداست مخصوص عکاسی از اشیاء، گل و گیاهان و یا حشرات مختلف می‌باشد. این حالت به شما کمک خواهد کرد که تصویری باظرافت و تیزبینی خاصی ثبت کنید.

  • حالت منظره

در حالت منظره فوکوس یا تمرکز دوربین روی تصویر گسترش بیشتری پیدا می‌کند و حتی نقاط مبهم مانده و ناشناخته تصاویر نیز نمایان می‌شوند. به همین دلیل است که حالت منظره را یکی از مهم‌ترین حالات دوربین‌های دیجیتال در آموزش عکاسی دیجیتال می‌شناسند. حالت منظره برای کسانی که اهل طبیعت و گردشگری در طبیعت هستند مفید می‌باشد.

  • حالت پویا یا ورزشی

حالت پویا نیز همان‌طور که از اسمش پیداست برای عکس‌برداری از موجوداتی که جنب‌وجوش دارند خیلی کاربرد دارد و می‌توان با این حالت به بهترین شکل ممکن از آن‌ها عکس گرفت. اصول اولیه آموزش عکاسی دیجیتال به شما یاد می‌دهد که از این وضعیت به‌عنوان بهترین گزینه ممکن برای ثبت لحظه‌های حیات‌وحش یا مسابقات ورزشی مختلف بهره بگیرید و از همین رو یکی از بهترین حالت‌های دوربین‌های دیجیتال به شمار می‌روند.

  • وضعیت شب

از این حالت برای عکس‌برداری در فضاهای تاریک یا نیمه‌تاریک استفاده می‌شود هرچند شاید در مواردی به‌منظور ثبت دقیق تصاویر لازم باشد تا ازتجهیزات جانبی عکاسی نیز استفاده کنید. به‌عنوان مثال سه پایه عکاسی یکی از لوازم جانبی بدین منظور می‌باشد که در تثبیت و جلوگیری از حرکات اضافی دوربین به شما یاری می‌رساند.

  • حالت فیلم

این حالت در دوربین‌های دیجیتال مخصوص فیلم‌برداری از صحنه‌های متحرک مربوط به اشیا یا سایر جانداران کاربرد دارد و فیلم را می‌توانید با بهترین کیفیت ثبت نموده و همزمان از امکانات مختلفی از قبیل صدا و وضوح تصاویر نیز بهره بگیرید.

  • حالت سفارشی

در این حالت ویژگی‌هایی وجود دارد که می‌توان آن‌ها را به نحو دلخواه به سلیقه خودتان تنظیم کنید هرچند که می‌توانید از وضعیت دیجیتالی دوربین استفاده کنید و به بهترین شکل ممکن از آن بهره‌برداری کنید. یکی ازراه‌هایی که به‌عنوان استفاده از بهترین فضا و امکانات موجود در آموزش عکاسی دیجیتال به آن پرداخته می‌شود استفاده از همین وضعیت می‌باشد.آموزش عکاسی دیجیتال و استفاده از نور جهت عکاسی

ازجمله روش‌هایی که می‌توان از این راه به نتایج مطلوبی به‌خصوص در زمینه عکاسی پرتره به آن دست پیدا کنید استفاده از روش‌های نوردهی در دوربین‌ه ی دیجیتال می‌باشد. مهم‌ترین روش‌های نوردهی عبارت‌اند از: 1-دیافراگم بزرگ که بتواند حوزه نور بیشتری را جذب نماید و برعکس 2- افزایش سرعت شاتر مربوطه یا کاهش آن با توجه به نوع و کیفیت عکس البته موقعیت گرفتن عکس یا شرایط دیگری از قبیل خرابی دوربین یا نواقص جزئی و جدی نیز می‌توان در کیفیت تصاویر ثبت‌شده مؤثر واقع شود.


هدف در عکاسی

در عکاسی باید هدف داشته باشید و بدون هدف هیچ تصویری مطابق میلتان نمی‌شود پس قبل از عکاسی خواسته‌های خودتان را به‌طور صریح بیان کنید و اهدافتان را تعیین نمایید تا بتوانید به نتیجه مطلوب دست پیدا کنید.

نتیجه

به‌قول‌معروف عکاسی قلق دارد و برای ثبت یک تصویر جذاب و به‌یادماندنی باید از آموزش عکاسی دیجیتال کمک گرفته و با حالات و قطعات یک دوربین عکاسی دیجیتال آشنا شویم. بدون یادگرفتن این موارد نمی‌توانید به هدف و نتیجه‌ی مطلوب برسید. پس حتماً کار با دوربین را خوب فراگیریدبرای این منظور شما می توانید سایر مقالات ما را ازجمله آموزش عکاسی صنعتی ،عکاسی با موبایل،ترفند های عکاسی  را مطالعه کنید.دوره های مرتبط